Boże Narodzenie

wszelkich łask Bożych w nadchodzącym Nowym Roku

Andrzej-z-Gdańska

PS

Alessandro di Mariano Filipepi, zwany Sandro Botticelli, „Mistyczne Boże Narodzenie”, tempera na płótnie, 1500 r., National Gallery, Londyn

To niezwykłe Boże Narodzenie. Radość miesza się w nim z goryczą i złowieszczą przestrogą.
Radość to przede wszystkim Święta Rodzina: Dzieciątko przytykające dłoń do ust, co miało znaczyć: „Ja jestem Słowem”, adorująca Je Maryja i śpiący święty Józef. Radośni są też klęczący z prawej strony pastuszkowie. Cieszą się trzej królowie, przyprowadzeni przez anioła z lewej strony.

Aniołowie na dole obrazu przekazują sobie znak pokoju z ludźmi, aniołowie na górze – radośnie tańczą pod złotą chwałą nieba.
Przestroga pojawia się natomiast na samej górze obrazu. Artysta umieścił tam napis w języku greckim: „Obraz ten pod koniec 1500 roku, w tarapatach Italii, ja Alessandro, w pół czasu po tym czasie, namalowałem, zgodnie z jedenastym rozdziałem świętego Jana, w drugiej biedzie Apokalipsy, kiedy diabła uwolniono na trzy i pół roku; następnie zostanie skrępowany w dwunastym i zobaczymy go jak na tym obrazie…”. Koniec napisu jest zatarty.

Rzeczywiście, jeśli dobrze się przyjrzymy, pod skałą, na której stoi stajenka, zobaczymy niewielkie postaci demonów, pełzające pomiędzy obejmującymi się aniołami i ludźmi. Diabły wydają się jakby przywalone narodzeniem Boga-Człowieka. Są pokonane, ale jednak żyją! Walka nie została zakończona.

Obraz ten Botticelli namalował po ciężkich doświadczeniach kilku poprzednich lat. W jego rodzinnej Florencji działał wówczas fanatyczny kaznodzieja, Girolamo Savonarola, potępiający zepsucie moralne. Pod jego wpływem Botticelli zaczął dostrzegać wszędzie zło. W 1498 roku, z rozkazu papieża Aleksandra VI, Savonarola został skazany na śmierć za herezję. Zgorzkniały Botticelli spodziewał się rychłego końca świata. Malując Boże Narodzenie, myślał więc przede wszystkim o drugim nadejściu Chrystusa.

tagi: boże narodzenie

23 grudnia 2018 18:22

Kuldahrus @Andrzej-z-Gdanska
23 grudnia 2018 18:29

Wzajemnie. Wszystkiego dobrego.

gabriel-maciejewski @Andrzej-z-Gdanska
23 grudnia 2018 19:54

Wszystkiego najlepszego Andrzej

homsick @Andrzej-z-Gdanska
23 grudnia 2018 20:44

Dziekuję i życzę wzajemnie.

Proszę mi pozwolić dołączyć do mych życzeń tę kolędę: https://www.youtube.com/watch?v=kIDO147pqF0

parasolnikov @Andrzej-z-Gdanska
23 grudnia 2018 21:48

Jakże ta biografia pięknie koresponduje z dzisiejszym tekstem. Kobiecość w pełnej krasie :

Szczególnie popierały go pobożne kobiety, które w praktyce dnia codziennego zaczęły realizować wskazania mistrza: urządzały w rodzinach częste posty, dbały, aby w domach nie było przedmiotów luksusowych i wystawnych strojów, a nawet porzucały mężów dla życia klasztornego. To religijne uniesienie udzielało się także mężczyznom i dzieciom. Z tych ostatnich dominikanie florenccy rekrutowali chóry śpiewające pieśni i psalmy oraz grupy porządkowe ścigające przejawy niemoralności w mieście – chłopcy szukali bluźnierców, kobiet nieskromnie ubranych, hazardzistów, zabierając im przedmioty grzechu, które następnie – razem z luksusowymi rzeczami znalezionymi w domach prywatnych – były publicznie palone na placach.

maria-ciszewska @Andrzej-z-Gdanska
23 grudnia 2018 22:31

Dziękuję i również życzę Bożego Błogosławieństwa. Radości, miłości, pokoju.

maria-ciszewska @parasolnikov 23 grudnia 2018 21:48
23 grudnia 2018 22:32

Dzięki za świąteczny banerek :)

parasolnikov @maria-ciszewska 23 grudnia 2018 22:32
23 grudnia 2018 23:38

To od "obsługi technicznej SN"  :) Pozdrawiam Wesołych świąt :)

Andrzej-z-Gdanska @homsick 23 grudnia 2018 20:44
24 grudnia 2018 08:01

Ładna pieśń i klimatyczna, chociaż nie lubię takich słów używać, ale innych nie znam.:) Trochę w stylu Adama Struga.

Zgłębiam informacje na temat Pani Marii Pomianowskiej i ciekawe rzeczy wychodzą.

Andrzej-z-Gdanska @parasolnikov 23 grudnia 2018 21:48
24 grudnia 2018 08:03

Faktycznie "pięknie koresponduje"; aż nie do uwierzenia, że ciotka Wiki takie rzeczy "przetrzymuje".

OdysSynLaertesa @Andrzej-z-Gdanska
24 grudnia 2018 08:42

Najlepsza wiadomość świata czyli Bóg z nami.

Cóż można do tego dodać? Może tyle, co to konkretnie dla każdego z nas oznacza. Długo by pisać więc od siebie "skrócę" odsyłając (każdego kto nie zna, albo dla przypomnienia) do lektury psalmu 119. Jeśli natomiast ktoś ma zajęte ręce (bo wiadomo wigilia wymaga pracy), to polecam profesjonalne nagranie na kanale "Biblia audio super produkcja"

Pozdrawiam gospodarza SN, jak też całą gromadzącą się wokół niego społeczność, życząc wszystkim błogosławionego czasu narodzenia Jezusa. A w nadchodzącym nowym roku pomyślności w spełnieniu osobistych/zawodowych planów.

Mikołaj Gomółka - Kleszczmy rękoma

parasolnikov @Andrzej-z-Gdanska 24 grudnia 2018 08:03
24 grudnia 2018 12:25

Bardzo obszerna notka na wiki, ja ostatnio nie mogę spać bo o tym Panu to nic nie ma: https://de.wikipedia.org/wiki/Otto_Meissner_(Verleger)