-

Andrzej-z-Gdanska

Jeśli chodzi o „Ojro”...

Jeśli chodzi o „Ojro” (€) to będzie dobrze, a nawet jeszcze „dobrzej” i tego się trzymajmy.

Jeśli ktoś pyta skąd ja to wiem i jakie mam dowody, odpowiem, że zadałem „wujku”  Gooooogle zapytanie i wysypało się tyle odpowiedzi, że to by wystarczyło, gdyby na ten przykład podjął się tego trudu pisarz Radoryski, na książkę która byłaby i „śmiszna” i straszna i do tego oparta na faktach i to „autentycznych” i stałaby się tym, no, bestsellerem chyba.

Najpierw jeden cytacik z:

DEBATA STUDENCKA IDEA WPROWADZENIA WALUTY EURO W POLSCE ODBYŁA SIĘ 9 MAJA 2023R. W SGH W RAMACH DNIA EUROPY – ŚWIĘTA POKOJU I JEDNOŚCI W EUROPIE.

Cała debata jest mądra jak „150” i dlatego zacytuję konkluzję (chyba):

Aspektem, który może się pojawić przy okazji wejścia kraju do strefy euro, jest mniejsza emigracja zarobkowa, ze względu na korzystne możliwości zarobkowe kształtujące się wraz z wprowadzeniem europejskiej waluty. Studenci mogliby otrzymywać wyższe wynagrodzenia w kraju, co poprawiłoby ich budżet i ułatwiło wyjazdy na wymiany zagraniczne, np. w ramach programu Erasmus+.

W debacie udział wzięli paneliści: Vanessa Agolli, Bartosz Traczyk, Emilian Janiuk oraz prowadzący Błażej Ulman. 

VANESSA AGOLLI, międzynarodowe stosunki gospodarcze, studia stacjonarne II stopnia, pierwszy rok;

BARTOSZ TRACZYK, studia stacjonarne I stopnia, pierwszy rok;

EMILIAN JANIUK, metody ilościowe w ekonomii i systemy informacyjne, studia stacjonarne I stopnia, trzeci rok.

Co to jest za zwierz: SGH?

SGH (Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, al. Niepodległości 162) już od wielu lat zajmuje najwyższe pozycje w krajowych rankingach kierunków ekonomicznych oraz może pochwalić się bardzo dobrymi wynikami w rankingach międzynarodowych.

Niestety tu się kończy „dobrze”, a zaczyna sceptycyzm, na „szczęście” emerytowanego profesora Uniwersytetu w Zagrzebiu i byłego ministra gospodarki. Tytuł wywiadu  z 11 maja 2023: „Nie da się doganiać bogatszych, będąc w strefie euro”. Fragmenty wypowiedzi:

Wpływ wejścia do strefy euro będzie niestety negatywny. I to zarówno w długim, jak i w krótkim okresie. Mówię tak dlatego, że – powtarzam – nasze wejście do strefy euro nie zostało oparte na żadnych realistycznych kryteriach spójności. Nasza gospodarka została tam wciągnięta z przyczyn politycznych. Żeby wyglądało, że jesteśmy nowocześni i europejscy – mówi Ljubo Jurčić, chorwacki ekonomista, były minister gospodarki w socjaldemokratycznym rządzie Chorwacji.

„Obserwator Finansowy”: Chorwacja jest od stycznia 2023 r. w strefie euro.

Ljubo Jurčić: To była fundamentalna decyzja polityczna dla naszego kraju. Ale – moim zdaniem – to jest wielki błąd.

Dziś – przeszło trzy dekady od uzyskania niepodległości – nadal jesteśmy krajem, który musi importować podstawowe surowce potrzebne do zaspokojenia potrzeb własnego społeczeństwa: paliwa, a także mleko, mięso, a nawet warzywa. Przemysłowi metalowemu, elektrycznemu czy chemicznemu  pozwolono w ostatnich 15 latach dokonać żywota.

Debata o przyjęciu euro była skupiona na technicznych i logistycznych aspektach wprowadzenia euro. Jak mają wyglądać monety, jak powinien przebiegać proces zastępowania etc.

„Obserwator Finansowy”: Czyli możliwe, że powtórzy się u was scenariusz znany z Grecji czy Włoch? Wieloletnia nadwyżka importu nad eksportem sprawi, że będą mówić o Chorwacji, że jest „problemem” i nie umie dotrzymać kroku. Jednocześnie politycy niewiele będą mogli z tym zrobić, bo oddanie waluty wyjęło im z rąk możliwości przywracania konkurencyjności drogą dewaluacji?

Ljubo Jurčić: Niestety tak. W dłuższym okresie jesteśmy więc skazani na jakąś formę pomocy ze strony unijnych instytucji.

„Obserwator Finansowy”: A ta pomoc – jak pokazał kryzys grecki czy włoski z lat 2012–2015 – nie jest za darmo.

Ljubo Jurčić: Oczywiście. Przykłady Grecji, Włoch czy innych gospodarek śródziemnomorskich pokazały, że samo wprowadzenie euro nie zastąpi dobrej polityki ekonomicznej. Przeciwnie. Kończy się zapewne koniecznością wyprzedaży najważniejszych zasobów narodowych i rodzajem nowoczesnej kolonizacji Chorwacji.

„Obserwator Finansowy”: Czy zwolennicy akcesji do euro mają aż tak bardzo potężną pozycję w przestrzeni publicznej? Czy nie było żadnych ośrodków, które mogły rzucić im wyzwanie? Uzupełnić debatę o te wątki?

Ljubo Jurčić: Najsilniej wstąpienie do euro wspierał oczywiście sektor finansowy. Bardzo pragnęło euro lobby importerów. Euro jest w interesie zagranicznych inwestorów. To z ich interesem zidentyfikował się rząd Chorwacji. A więc elity polityczne, symboliczne oraz ekonomiczne, w tym bank centralny. Oczywiście wejście do euro zostało przedstawione jako „cywilizacyjny krok we właściwym kierunku”. Dołączenie do grona najlepiej rozwiniętych gospodarek świata. Rodzaj zaszczytu i awansu.

Jak może wyglądać wprowadzenie Euro w Polsce można dowiedzieć się z poniższej pracy.

 

UNIWERSYTET WARMIŃSKO-MAZURSKI W OLSZTYNIE WYDZIAŁ NAUK EKONOMICZNYCH

STUDIA PODYPLOMOWE

MECHANIZMY FUNKCJONOWANIA STREFY EURO

Projekt realizowany z Narodowym Bankiem Polskim

w ramach programu edukacji ekonomicznej

VII edycja 2015/2016

Magdalena Popko

Proces wprowadzenia euro w Polsce

Praca końcowa wykonana

Pod kierunkiem:

dr. Bogdana Włodarczyka

Olsztyn 2016

Derogacja czyli czasowe wyłączenie członka Unii Europejskiej spod pewnych zasad prawnych Unii.

Przystępując do Unii Europejskiej Polska zobowiązała się tym samym do przyjęcia waluty euro. Nie został określony dokładny termin, jedynie warunki jakie musi Państwo spełnić ubiegając się o wstąpienie do Unii Walutowej. Kryteria te zostały zawarte w Traktacie z Maastricht. W związku z tym Polska może wybrać najbardziej korzystny okres, aby wprowadzić walutę euro.

Przyjęcie nowej waluty spowoduje przede wszystkim zmianę uprawnień NBP oraz likwidację Rady Polityki Pieniężnej. Konieczność ta wynika z faktu, że przystąpienie do strefy euro wiąże się z przeniesieniem części uprawnień polskiego banku centralnego na działający w ramach Unii Europejskiej ESBC.

Najpóźniej z chwilą dołączenia do strefy euro nowelizacji wymagają następujące przepisy Konstytucji RP:

- Przepis art 227 ust. 1 Konstytucji, który stanowi:

„Centralnym bankiem państwa jest Narodowy Bank Polski. Przysługuje mu wyłączne prawo emisji pieniądza oraz ustalania i realizowania polityki pieniężnej. Narodowy Bank Polski odpowiada za wartość polskiego pieniądza”.

W art. 198 ust. 1 Konstytucji zostały wskazane podmioty, które ponoszą odpowiedzialność przed Trybunałem Stanu za naruszenie Konstytucji lub ustawy, w związku z zajmowanym przez nie stanowiskiem lub urzędem. Wśród nich jest Prezes NBP.

Pobieżna analiza zakresu zmian w ustawie o NBP wskazuje, że praktycznie może to oznaczać potrzebę przygotowania i uchwalenia nowej ustawy odzwierciedlającej nową sytuację prawną i instytucjonalną, w jakiej Polska znajdzie się po wejściu do strefy euro.

Wśród pozostałych ustaw zwykłych wymagających zmian należy wymienić:

- ustawę Prawo bankowe,

- ustawę o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym,

- ustawę o Najwyższej Izbie Kontroli,

- ustawę o Trybunale Stanu,

- Kodeks Spółek Handlowych i inne kodeksy, prawo konsumencie itp.

W średnim okresie przyjęcie euro może się wiązać z zagrożeniem związanym z uzgodnieniem kursu konwersji, po którym to kursie waluta krajowa zostanie wymieniona na euro.

Ustalenie kursu konwersji waluty krajowej względem euro na niskim poziomie niosło by również za sobą pewne, negatywne konsekwencje dla siły nabywczej, gdyż kurs konwersji na poziomie kursu równowagi wiązałby się z obniżeniem poziomu płac.

Zagrożenia wynikające z wypełnienia kryteriów konwergencji mogą stać się kosztem krótkookresowym w wyniku prowadzenia bardziej rygorystycznej polityki makroekonomicznej zarówno monetarnej jak i fiskalnej, a co za tym idzie, tymczasowe obniżenie tempa wzrostu gospodarczego co w następstwie powoduje spadek zatrudnienia i zwiększenie bezrobocia.

Kurs strategiczny wejścia do systemu ERM II powinien być jak najbardziej zbliżony do kursu równowagi. Dodatkowe koszty również wynikające z pobytu waluty w ERM II mogą się wiązać z koniecznością podejmowania działań interwencyjnych na rynku walutowym. Zgodnie z założonym kryterium kursu walutowego, waluta danego kraju musi uczestniczyć w powyższym systemie przez dwa lata bez drastycznych napięć i bez dewaluacji kursu. Nie ma konkretnego przedziału, w którym to ma utrzymać się kurs walutowy, doświadczenia krajów będących w strefie, wskazują jednak, że Komisja Europejska jest bardziej tolerancyjna dla aprecjacji niż deprecjacji kursu. Tak było na przykładzie Słowacji czy Grecji, gdzie kraje te wykorzystały całe pasmo podczas aprecjacji do kursu centralnego.

Podsumowanie

Dostosowanie prawa do wymagań Traktatu i Statutu ESBC i EBC w zasadzie oznacza zmianę kilkuset aktów prawa, przede wszystkim Konstytucji RP, zmianę ustawy o Narodowym Banku Polskim, w których znajduje się odniesienie do polskiej waluty.

Członkostwo Polski w strefie euro powinno bez wątpienia przyczynić się do przyśpieszenia wzrostu gospodarczego i zmniejszenia różnic w poziomie rozwoju gospodarczego między Polską a pozostałymi krajami UE. Używanie jednej waluty zwiększa przejrzystość cenową, eliminuje koszty wymiany walut, usprawnia funkcjonowanie europejskiej gospodarki, ułatwia międzynarodową wymianę handlową i zapewnia UE silniejszy głos w świecie. Wielkość i siła strefy euro lepiej chronią ją też przed zewnętrznymi wstrząsami gospodarczymi, takimi jak niespodziewane wzrosty cen ropy lub zawirowania na rynkach walutowych.

Wspólna waluta wiąże się również z potencjalnymi zagrożeniami takimi jak:

- utrata możliwości prowadzenia samodzielnej polityki pieniężnej przez NBP,

- czasowy wzrost cen towarów i usług spowodowany zaokrągleniem cen tzw. efekt cappuccino,

- drogi import,

- wzrost kosztów pacy i pogorszenie międzynarodowej pozycji gospodarki kraju

- koszt wymiany waluty.

https://gazeta.sgh.waw.pl/meritum/kiedy-i-jak-wprowadzic-euro-polska-mogla-na-tym-najbardziej-skorzystac

https://www.sgh.waw.pl/pozycja-sgh-w-rankingach

https://forsal.pl/gospodarka/artykuly/8711107,nie-da-sie-doganiac-bogatszych-bedac-w-strefie-euro.html

https://uwm.edu.pl/wne/katedry/kmakro/files/e7_p22.pdf

Kto by się przejmował „potencjalnymi zagrożeniami”.

Jest jeszcze sprawa odpowiedzialności Prezesa NBP. Przecież prezes po wykonaniu misji dziejowej polegającej na wprowadzeniu Euro w Polsce powinien zostać ogólnie „niesiony na rękach”. Gdyby jednak…, to przecież każdy prezes może podać się do dymisji ze względu na zły stan zdrowia i polecieć kontynuować leczenie gdzieś w bardziej sprzyjających okolicznościach przyrody. Co zrobił „dobrego” chyba nikt nie będzie śmiał/chciał odebrać?

 

 

 



tagi: polska  ue    ojro 

Andrzej-z-Gdanska
21 listopada 2023 11:08
25     1812    7 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

Pioter @Andrzej-z-Gdanska
21 listopada 2023 11:36

Najpierw UE musi się utrzymać jako całość. A historia pokazuje, że nawet wielkie imperia mogą nagle zniknąć z map świata i nikt za nimi płakać nie będzie.

zaloguj się by móc komentować

saturn-9 @Andrzej-z-Gdanska
21 listopada 2023 11:53

Wchodzenie w paszcze lwa. Sytuacji wyjściowa wielowymiarowa, skołtunienie i wyssysanie tego co wypracowali inni. Cel uświęca środek etc.

 

# Cała debata jest mądra jak „150” #

Ale skąd to odniesienie do STO PIĘĆDZIESIĄT, toto już pod strzechę w PL trafiło ? 

Ostatnio sprawdzałem pewien cytat [z roku 1883] i tam autor też wywala ten jęzor. Ale w tym przypadku to szafa gra bowiem rok ma [w kalendarzu obiegowym] miesięcy 12 więc wypada ta ceniona przez "wirujących derwiszy" osiemnastka [+ dwa zera czyli oferta nie do odrzucenia].

 

...There is not one of you who dares to express an honest opinion. If you expressed it, you would know beforehand that it would never appear in print. I am paid $150 for keeping honest opinions out of the paper I am connected with. Others of you are paid similar salaries for doing similar things. ... 

 

zaloguj się by móc komentować

Andrzej-z-Gdanska @Pioter 21 listopada 2023 11:36
21 listopada 2023 12:12

...nikt za nimi płakać nie będzie.

Tym bardziej za nami. :((

zaloguj się by móc komentować

Andrzej-z-Gdanska @saturn-9 21 listopada 2023 11:53
21 listopada 2023 12:14

...rodzajem nowoczesnej kolonizacji Chorwacji.

A więc znowu idziemy w "nowoczesność", a to kosztuje. ;((

# Cała debata jest mądra jak „150” #

- to podsłyszłem od moich dzieci.

zaloguj się by móc komentować

Andrzej-z-Gdanska @saturn-9 21 listopada 2023 11:53
21 listopada 2023 12:24

Sięgnąłem znowu do "wujka" i oto co wyszło:

Pytanie:

Marcussimus
27.10.2017, 02:19:47 via Android
Ej mirki. Ponad 7 lat was czytam i dziś potrzebuhę pomocy. Co do cholery znaczy "jak 150", domyślam się że coś w stylu " bardzo" ale po prostu nie mogę w żadnym słowniku gwary czy mowy staropolskiej odnaleźć tego sformułowania a pierwszy raz się z nim spotkałem liczę na waszą pomoc.

Odpowiedź:

sbcs
27.10.2017, 02:41:07
@Marcussimus: Tu nie ma żadnej głębokiej i poważnej genezy normik, jeżeli coś jest na 100 to w domyśle na 100%, a tu dziewucha Ci daje znać że jest w to #!$%@? jak 150%, czyli możesz bolcować i wybaczy lekki skok w bok.

https://wykop.pl/wpis/27637953/ej-mirki-ponad-7-lat-was-czytam-i-dzis-potrzebuhe-

zaloguj się by móc komentować

saturn-9 @Andrzej-z-Gdanska 21 listopada 2023 12:14
21 listopada 2023 12:35

A to ciekawe, czym faszerowana jest dziatwa obecnie.

Dawno temu, jak ja dzieckiem byłem, w obiegu była absurdalna rymowanka zaczynajca się od zdania " Działo sie to w roku tysiąc pięćset sto dziewięćset ... ".

 

Po latach doszedłem do wniosku, że tęgie głowy za tym stały ;-).

zaloguj się by móc komentować

z-daleka @Andrzej-z-Gdanska
21 listopada 2023 13:17

"utrata możliwości prowadzenia własnej polityki pieniężnej przez NBP" 

A co to jest wlasna polityka pieniężna ?

To jest możliwość kreowania pieniądza ( kredytu) stosownie do potrzeb własnej gospodarki . Kto może więc zaprzeczyć , że własnym pieniądzem kreuje się pośrednio własną koniunkturę ?- Jest taki ktoś co zowie się Belka. Zważywszy , że pan ten jest po studiach ekonomicznych  można zasugerować sabotaż , który stosuje względem najważniejszej instytucji finansowej.

zaloguj się by móc komentować

Wrotycz1 @Andrzej-z-Gdanska
21 listopada 2023 13:56

Jeśli chodzi o poważne przedsięwzięcia ekonomiczne, a przyjęcie euro jest takim, to wykonuje się tzw. Studium Wykonalności. W dziele tym analizuje się sytuację historyczną i bieżącą oraz dokonuje się budowy modelu finansowego, a dalej rozmaitych projekcji, na podstawie odpowiednio uzasadnionych założeń. Całość jest szeroko wariantowana i poddawana rozmaitym testom. Potem dochodzi się do odpowiednich konkluzji odpowiednio uwarunkowanych. Dotad nikt nie ujawnił takiego dzieła, nie mówiąc o poddaniu go odpowiedniej i wielowymiarowej krytyce. Wielcy, medialnii ekonomiści propagandyści opowiadają swoje sny i opinie w nadziei, lub na podstawie, odpowiedniego wynagrodzenia. Z biznesowego punktu widzenia takie opinie są nic nie warte, jeśli nie liczyć zdemaskowania opiniującego.

Kluczem jest wiarygodny model finansowy kraju. Podejrzewam, że oprócz premiera Morawieckiego i obecnego szefa NBP nikt takim modelem nie dysponuje. Prawdopodobnie nikt nie dysponował w przeszłości modelem polskiej gospodarki o takim poziomie dokładności jak modele tych panów, co można było zauważyć poprzez odchylenia prognoz od wyników rzeczywistych. Ciekawe czy zostawią te modele swoim następcom w nienaruszonym stanie, czy zostawią tak jak Niemcy zostawiali swoje rysunki techniczne, tak zmodyfikowane, że nie nadawały się do zastosowania.

Ciekawostką jest, jak wspominał jeden z komunistycznych wielkorządców Polski, że rosyjscy analitycy mieli wówczes dokładniejsze modele ekonomiczne i finansowe polskiej gospodarki niż tutejsi władcy.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @Andrzej-z-Gdanska 21 listopada 2023 12:12
21 listopada 2023 14:13

Praktycznie od dwu tygodni na FB wyskakuje mi reklama opłacona przez Parlament UE z informacją o tym jak ważna jest Unia Europejska i jej instytucje.

Aż tak źle z nimi?

zaloguj się by móc komentować

olekfara @Andrzej-z-Gdanska
21 listopada 2023 18:10

"Zgodnie z założonym kryterium kursu walutowego, waluta danego kraju musi uczestniczyć w powyższym systemie przez dwa lata bez drastycznych napięć i bez dewaluacji kursu."

Ależ u nas to się właśnie dzieje, zlotówka się umacnia, czyli następuje rewaulacja złotego ( z definicji sztuczne umocnienie waluty przez rząd) mimo braku przesłanek do takiego umocnienia. Wysoka inflacja i wzrost oprocentowania kredytów w złotym. Rewaulacja sprzyja importowi, a nie eksportowi. Tusk będzie miał ułatwione zadanie do wprowadzenia euro. Nie o to chodziło? Wygląda na to, że PIS realizował plan transformacji Balcerowicza (wysoka sprowokowana rozmyślnie inflacja, sztywny kurs dolara + popiwek - dziś zamiast popiwku wymuszenie produkcji rolnej poniżej kosztów produkcji)

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @Andrzej-z-Gdanska
21 listopada 2023 19:02

Z prostych obserwacji życiowych. Mam znajomą, która na co dzień mieszka w Luksemburgu. Lubi jednakże sobie podróżować. W ubiegłym roku pojechała do Włoch i stwierdziła, że wieś i małe miasteczka wyglądają tam dużo gorzej niż małe wsie i miasteczka w Polsce. Tam jest smród, brud i walące się domki a u nas nowe domki, czyste obejścia, piękne ogródki. 

Polska prowincjonalna bardzo zmieniła się na plus.

Wraz z przyjęciem euro obawiam się, że nastąpi regres właśnie w Polsce prowincjonalnej.

 

zaloguj się by móc komentować

Andrzej-z-Gdanska @z-daleka 21 listopada 2023 13:17
21 listopada 2023 19:27

Marek Marian Belka (ur. 9 stycznia 1952 w Łodzi) – polski ekonomista i polityk, profesor nauk ekonomicznych, nauczyciel akademicki i urzędnik w międzynarodowych instytucjach finansowych. Prezes Rady Ministrów w latach 2004–2005.

Wiceprezes Rady Ministrów i minister finansów w 1997 w rządzie Włodzimierza Cimoszewicza oraz w latach 2001–2002 w rządzie Leszka Millera. W latach 2004–2005 przewodniczący Komitetu Integracji Europejskiej, w 2005 minister sportu w swoim drugim rządzie, w latach 2010–2016 prezes Narodowego Banku Polskiego.
Ukończył IV Liceum Ogólnokształcące im. Emilii Sczanieckiej w Łodzi, gdzie zdał maturę w wieku 16 lat. W 1972 ukończył studia ekonomiczne na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. 
27 maja 2010 tymczasowo wykonujący obowiązki prezydenta RP Bronisław Komorowski wyznaczył go na kandydata na prezesa Narodowego Banku Polskiego. Po ogłoszeniu decyzji o kandydowaniu Marek Belka ustąpił ze stanowiska dyrektora Departamentu Europejskiego MFW.
W czerwcu 2014 tygodnik „Wprost” ujawnił nielegalnie nagraną rozmowę z lipca 2013 pomiędzy Bartłomiejem Sienkiewiczem a Markiem Belką i Sławomirem Cytryckim, której przedmiotem były m.in. zmiany w ustawie o NBP i ewentualna zmiana ministra finansów.
Jego kadencja upłynęła 11 czerwca 2016, od 12 do 20 czerwca pełnił obowiązki prezesa NBP (do czasu objęcia urzędu przez Adama Glapińskiego). W sierpniu tego samego roku Marek Belka został niezależnym członkiem rady dyrektorów funduszu nieruchomościowego Echo Polska Properties.
 W Parlamencie Europejskim został członkiem, a później wiceprzewodniczącym grupy Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów.


Stąd można łatwo obliczyć, że studia skończył w wieku 30 lat, a przecież po ukończeniu liceum, mając 16 lat, mógł skończyć studia po 5 latach czyli w wieku 21 lat.
Może w tym przypadku działają inne prawa (matematyki, ekonomii?).
To bardzo "niekonwencjonalna" postać!
 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Marek_Belka

zaloguj się by móc komentować

Andrzej-z-Gdanska @Wrotycz1 21 listopada 2023 13:56
21 listopada 2023 19:47

Trudno mi się wypowiadać na temat Studium Wykonalności czy wiarygodnego modelu finansowego kraju.

Przytoczę jeszcze szczegółowe warunki wynikające z prawa UE:

Zgodnie z postanowieniami prawa traktatowego UE, obowiązującymi w tej kwestii państwo chcące przystąpić do „strefy euro” (Unii Gospodarczej i Walutowej) musi mieć odpowiednio przygotowaną gospodarkę, zdolną swobodnie wypełniać tzw. kryteria konwergencji (zbieżności ekonomicznej) wymienione w Traktacie z Maastricht i doprecyzowane w załączonym do niego protokole.

Jakie trzeba spełnić warunki?

1 utrzymywanie w ryzach skumulowanego zadłużenia publicznego w państwie, zamierzającym przyjąć walutę euro, które nie może przekraczać 60% jego PKB liczonego w cenach rynkowych;
2 deficyt budżetowy nie przekraczający 3% PKB tego kraju, również liczony w cenach rynkowych;
3 gospodarka musi się cechować wysoką stabilnością cen: średnia stopa inflacji w roku poprzedzającym ocenę zdolności do przyjęcia przez dane państwo wspólnej waluty, nie może być wyższa o więcej niż 1,5 pkt proc. od średniego poziomu inflacji w trzech państwach unijnych, które wykazują się najniższym jej poziomem;
4 średnia długookresowa stopa procentowa w kraju przyjmującym euro, nie może przekraczać o więcej niż 2 pkt. proc. średniego poziomu długookresowych stóp procentowych w trzech państwach UE, które wykazują się najniższą inflacją;
5 państwo przyjmujące euro jest zobowiązane przez okres dwóch lat, poprzedzających to zdarzenie, przestrzegać granic wahań kursu swojej waluty (określonej obecnie na +/- 15% wokół kursu centralnego) i nie przeprowadzania jej dewaluacji wobec walut innych państw członkowskich.
6 dodatkowo, warunkiem przyjęcia euro jest też niezależność banku centralnego państwa ubiegającego się o wprowadzenie tej waluty i, co oczywiste, jednomyślna zgoda dotychczasowych członków „strefy euro” na jej rozszerzenie.

ad 1:

Polski dług publiczny, liczony według metodologii ESA2010, na koniec I kwartału 2023 r. wyniósł 48,1 proc. PKB wobec 49,1 proc. PKB w IV kw. 2022 r. i wobec 51,9 proc. PKB w I kw. 2022 r. - podał Eurostat.

ad 2:

Z kolei wyrównany sezonowo deficyt sektora finansów publicznych w Polsce w I kwartale 2023 roku spadł wyniósł 2,0 proc. PKB - podał Eurostat.
W IV kwartale 2022 roku deficyt wyniósł 8,4 proc. PKB.

https://gazeta.sgh.waw.pl/po-prostu-ekonomia/kiedy-polska-przyjmie-euro

https://forsal.pl/gospodarka/finanse-publiczne/artykuly/8875100,polski-dlug-publiczny-spada-jak-wypadamy-na-tle-euro.html

zaloguj się by móc komentować

Andrzej-z-Gdanska @olekfara 21 listopada 2023 18:10
21 listopada 2023 19:49

Na to wygląda. :((

Do tego jeszcze mamy dobre wskaźniki, które przytoczyłem w komentarzu do Wrotycz1.

zaloguj się by móc komentować

Andrzej-z-Gdanska @ewa-rembikowska 21 listopada 2023 19:02
21 listopada 2023 19:53

No właśnie.

Z jednej strony wejście do strefy euro wydaje się niewykonalne, ale z drugiej strony słyszymy o "zmianie praw" ponad przepisami, Konstytucją itp.

Tylko czy starczy wytrwałości, której nie widać u niektórych, u tych którzy podobno już się oglądają jak tu "zniknąć". 

zaloguj się by móc komentować

Andrzej-z-Gdanska @Pioter 21 listopada 2023 14:13
21 listopada 2023 19:56

Przede wszystkim ważni są wszyscy ci, którzy "wypełniają" te wszystkie urzędy. Nie wiadomo dlaczego się z tym obnoszą.

Chyba fakt czy jest z nimi źle nie spędza im snu z oczu.

zaloguj się by móc komentować

MarekBielany @Andrzej-z-Gdanska 21 listopada 2023 19:27
21 listopada 2023 22:36

Leżakował albo matured ...

w beczce po śledziach.

 

 

 

zaloguj się by móc komentować

Matka-Scypiona @olekfara 21 listopada 2023 18:10
22 listopada 2023 08:32

Będą za chwile wychodzić wszystkie "kwiatki" PiSu. a tak walczyli za utrzymaniem złotówki! coraz bardziej przekonuje się, że to było wszystko ustalone. Naprawdę traktują nas jak tepe bydło.

zaloguj się by móc komentować

Andrzej-z-Gdanska @MarekBielany 21 listopada 2023 22:36
22 listopada 2023 09:45

Zaraz "leżakował".

Pewnie po cichu, w trakcie studiów, robił doktorat, profesorat czy co tam jeszcze. ;)

Taka zdolna sztuka, jak wszyscy lewacy.

zaloguj się by móc komentować

Andrzej-z-Gdanska @Matka-Scypiona 22 listopada 2023 08:32
22 listopada 2023 09:48

To, że "pilnowali kasy" to jeszcze nic złego. Liczą się czyny. Do końca  mówili, że nie chcą Ojro. Tak mówił prezes NPB, za co chą go pod pręgierz, sorry, Trybunał Stanu pociągnąć. W jakimś komentarzu pisałem, że w ciągu stu lat istnienia Trybunał Stanu ukarał za komuny dwie osoby.

zaloguj się by móc komentować


Andrzej-z-Gdanska @stachu 22 listopada 2023 10:41
22 listopada 2023 10:54

Co racja to racja, ale jest info, że liceum skończył w wieku 16 lat. ;) Zdolna "bestia" zrobiła studia w 4 lata.

zaloguj się by móc komentować

stachu @Andrzej-z-Gdanska
22 listopada 2023 10:59

Zdolny, ale dał się kupić, bo taki charakter.

zaloguj się by móc komentować

Maginiu @Andrzej-z-Gdanska 21 listopada 2023 19:27
22 listopada 2023 11:28

Stąd można łatwo obliczyć, że studia skończył w wieku 30 lat, a przecież po ukończeniu liceum, mając 16 lat, mógł skończyć studia po 5 latach czyli w wieku 21 lat.

Urodził się w 1952, studia ukończył w 1972, czyli ukończył studia mając 20 lat.  Studia ekonomiczne  na SGH  (dawny SGPiS)- jako stosunkowo proste, to tylko cztery lata do magisterki.

Natomiast np. studia medyczne na UM (dawniej Akademia Medyczna) lub techniczne na Politechnice są już dłuższe. I cięższe...

zaloguj się by móc komentować


zaloguj się by móc komentować