-

Andrzej-z-Gdanska

Daleki poprzednik Adama Doboszyńskiego z dalekiego kraju

PATRON DNIA:

Święty Tomasz Becket, biskup i męczennik
urodził się w 1118 r. w Londynie. Jego ojciec był zamożnym kupcem normandzkim w tym właśnie mieście. Studia wyższe skończył w Paryżu. Udał się na dwór prymasa Anglii, Teobalda, do Canterbury. Prymas przyjął go do swojego kleru i wysłał na dalsze studia prawnicze do Bolonii i Auxerre; kiedy zaś po ich ukończeniu Tomasz powrócił, mianował go archidiakonem Canterbury (1154). W rok później król Henryk II mianował go lordem kanclerzem. Po 7 latach został prymasem. Tomasz zmienił wtedy radykalnie styl życia, podejmując ascezę. Dotychczasowy dworak, ambitny karierowicz, nagle nawrócił się i stał się mężem Kościoła. Po przyjęciu święceń kapłańskich i sakry biskupiej przywdział włosiennicę, zaczął wieść życie ascetyczne, oddawać się modlitwie i uczynkom miłosierdzia.

Jako prymas zrezygnował natychmiast z urzędu kanclerza królewskiego, chociaż godność ta dawała mu majątek i duże wpływy w państwie.

W niedługim czasie wszedł w konflikt z Królem Anglii, który próbował ograniczyć prawa Kościoła.

Próby poszerzenia zakresu i kompetencji sądów królewskich kosztem sądów kościelnych oraz ograniczenia władzy Kościoła spowodowały konflikt Tomasza z królem. W roku 1164 król ogłosił tzw. Konstytucje Klarendońskie, ograniczające znacznie prawa Kościoła na rzecz króla. Prymas swojej pieczęci ani podpisu na znak zgody pod nimi nie położył. Gdy zaś papież Aleksander III potępił te regulacje, to samo uczynił i prymas Anglii. Król wezwał wówczas Tomasza przed swój sąd w Northampton. Zamierzał go aresztować, uwięzić i urządzić proces. Prymas odwołał się do papieża i wezwał biskupów, by nie brali w nim udziału. Sam zaś potajemnie, w przebraniu, opuścił Anglię i udał się do Francji, do Pontigny, a potem do Sens (1164). 

Po 6 latach, w 1170 r., dzięki interwencji papieża i króla Francji, Henryk II zgodził się na powrót Tomasza do kraju. Spokój trwał niezbyt długo. Czterej rycerze z otoczenia króla za zezwoleniem monarchy zabili prymasa gdy odprawiał nieszpory w katedrze. Działo się to 29 grudnia 1170 roku.

W ikonografii św. Tomasz przedstawiany jest w stroju biskupim. Jego atrybutami są: model kościoła, krzyż, miecz, palma męczeńska.

https://mateusz.pl/czytania/2024/20241229.html

https://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/12-29.php3



tagi: adam doboszyński  święty tomasz becket  król anglii henryk ii 

Andrzej-z-Gdanska
29 grudnia 2024 09:16
5     615    6 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

Sas @Andrzej-z-Gdanska
29 grudnia 2024 09:21

„Któż uwolni mnie od tego mącicielskiego klechy? "

zaloguj się by móc komentować

Andrzej-z-Gdanska @Andrzej-z-Gdanska
29 grudnia 2024 09:48

Odpowiedź na pytanie "Któż" znajduje się w tekście, cytuję:

Czterej rycerze z otoczenia króla...

Dziwi mnie (trochę) krok, którego podjął się Święty Tomasz Becket: zaufał królowi i wrócił do Anglii, która wtedy była jeszcze katolicka.

zaloguj się by móc komentować

Andrzej-z-Gdanska @Andrzej-z-Gdanska
29 grudnia 2024 15:16

Uwaga, uwaga, właśnie nadchodzi nowa forma blogowania. ;)

A mianowicie jeśli brak komentarzy, bo komentatorzy są zbyt zajęci innymi, ważnymi sprawami, można wprowadzić tzw. wirtualnego komentatora, co niniejszym uczynię.

Andrzej-z-Gdanska zadał pytanie :

Po 6 latach, w 1170 r., dzięki interwencji papieża i króla Francji, Henryk II zgodził się na powrót Świętego Tomasza Becketa do kraju.

Dlaczego Święty Tomasz Becket: zaufał królowi i powrócił do Anglii, która wtedy była jeszcze katolicka – czy to prawda?

Odpowiedziała jego „przemądrzała i jakże bezstronna, wirtualna koleżanka”  GEMINI:

Święty Tomasz Becket: Zaufanie czy kalkulacja?

Pytanie o to, dlaczego św. Tomasz Becket zdecydował się powrócić do Anglii po latach wygnania, jest bardzo interesujące i budzi wiele dyskusji. Z jednej strony, jego decyzja wydaje się zaskakująca, zwłaszcza w kontekście wcześniejszych konfliktów z królem Henrykiem II. Z drugiej strony, należy pamiętać o złożoności sytuacji politycznej i religijnej tamtych czasów oraz o motywacjach samego Becketa.

Możliwe przyczyny powrotu Becketa:

  • Presja papieża i króla Francji: Interwencja papieża Aleksandra III oraz króla Francji mogła wywrzeć na Beckecie znaczną presję. Jako arcybiskup Canterbury był ważną postacią w Kościele i jego powrót mógł przyczynić się do uspokojenia napięć między Kościołem a koroną.
  • Nadzieja na pojednanie: Becket mógł wierzyć, że po latach konfliktu możliwe jest osiągnięcie kompromisu z królem. Papież zapewne przedstawił mu pewne gwarancje dotyczące jego bezpieczeństwa i niezależności Kościoła.
  • Pochylenie się ku kompromisowi: Z biegiem czasu Becket mógł dojść do wniosku, że konieczny jest pewien kompromis, aby uniknąć dalszych konfliktów i umożliwić Kościołowi funkcjonowanie w trudnych warunkach politycznych.
  • Obowiązek wobec wiernych: Jako arcybiskup Canterbury czuł się odpowiedzialny za swoich wiernych. Powrót do Anglii mógł być postrzegany przez niego jako konieczny krok, aby zapewnić im duchowe przewodnictwo.
  • Pragnienie pojednania z królem: Mimo wcześniejszych konfliktów, Becket mógł wciąż odczuwać pewną lojalność wobec króla, zwłaszcza że kiedyś byli przyjaciółmi.

Dlaczego Becket zginął?

Niestety, nadzieje Becketa na pojednanie okazały się płonne. Konflikt z królem szybko się odnowił, a jego stanowcza postawa w obronie niezależności Kościoła doprowadziła do tragicznych wydarzeń. Morderstwo Becketa było efektem zarówno osobistych animozji króla, jak i głębokich napięć między Kościołem a państwem.

Podsumowanie

Decyzja św. Tomasza Becketa o powrocie do Anglii była złożona i zależała od wielu czynników. Choć z perspektywy czasu wydaje się, że był to ryzykowny krok, warto pamiętać, że Becket działał w trudnych warunkach politycznych i religijnych. Jego męczeństwo uczyniło go jednym z najważniejszych świętych Kościoła katolickiego i symbolem walki o niezależność Kościoła.

zaloguj się by móc komentować

Paris @Andrzej-z-Gdanska 29 grudnia 2024 15:16
29 grudnia 2024 19:16

Pardon,...

...  ale  ta  cala  i  deta  ,,wirtOalna  koleRZanka,,  ma  dobrze  nasr*ne  we  lbie  i  niewymieszane  !!!

 

Lepiej  TOTO  omijac  szerokim  lukiem.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Andrzej-z-Gdanska 29 grudnia 2024 15:16
3 stycznia 2025 15:19

Myślę, że takie odpowiedzi Gemini są gorsze, niż brak komentarzy...:). Po prostu są irytujące i trzeba mieć dużo poczucia humoru, aby to spokojnie czytać. Bo ileż tu sprzeczności - liczył na kompromis króla, choć sam był bezkompromisowy, liczył na pojednanie choć za nic nie zamierzał króla przepraszać. Tylko bezmózgowa maszyna może tak odpowiadać. 

Myślę, że św. Tomssz Becket został potraktowany - niestety - jak owca podrzucona smokowi wawelskiemu. W8zerunkoeo któl zanglii miał duzo strscić w oczach papieża i taki był plan króla Francji. To chyba najbardziej prawdopodobna opcja.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować