-

Andrzej-z-Gdanska

Droga Krzyżowa w Jerozolimie

Było to w roku 2000. Przy przeglądaniu stron internetowych, zacząłem "podglądać" kody stron korzystając z opcji przeglądarki. Zaskoczyło mnie, że nie jest on tak skomplikowany jak myślałem. Postanowiłem też spróbować swoich sił i umieścić swoją stronę na darmowym serwerze. Poduczyłem się trochę z kursu internetowego o programowaniu stron internetowych i... okazało się, że nie mam specjalnie nic ciekawego do powiedzenia.

Myślałem też o pielgrzymce do Ziemi Świętej. W poprzednim roku Papież Jan Paweł II był w Ziemi Świętej. Możliwość uczestniczenia w tej pielgrzymce razem z Ojcem Świętym, dzięki TV, była dla mnie wielkim przeżyciem. Jeszcze większym przeżyciem było spotkanie z inną kulturą i obyczajami, m. in. z chrześcijanami innych obrządków.

Przed Świętami Wielkiej Nocy natrafiłem w internecie na stronę  Ojców Franciszkanów poświęconą Ziemi Świętej, a tam na Drogę Krzyżową ze świetnymi zdjęciami, a także ciekawymi tekstami. Początkowo zacząłem tłumaczyć tekst z angielskiego tylko dla siebie. Potem pomyślałem, że mogłaby to być moja strona internetowa.

Otrzymałem zgodę od dyrektora Michaela Oltenau na opublikowanie zdjęć i przetłumaczonego z języka angielskiego tekstu. Najważniejsze było za mną (zgoda na publikację), a najtrudniejsze przede mną - czy starczy mi wytrwałości ? Pracy było bardzo dużo! Zaczynałem już wiele rzeczy, ale niewiele skończyłem. Ostatecznie umieściłem stronę internetową na serwerze onet.pl.

Tak było kiedyś.

 

Niedawno onet.pl przestał udostępniać darmowy serwer dla stron internetowych i moja strona po prostu „znikła”. Przestała też funkcjonować oryginalna strona internetowa christurex.org, która była podstawą mojej strony internetowej.

Zostały jednak materiały, które można oglądać bez połączenia z internetem czyli offline.

Strona składa się z dwóch podstron wprowadzających o nazwie „WSTĘP” i „TŁO”, trzech stacji wstępnych oraz 15 stacji Drogi Krzyżowej w Jerozolimie. Każda stacja zawiera refleksję, modlitwę i zdjęcia.

 

Chcę się nimi „podzielić” i w związku z tym umieściłem je na wirtualnym dysku Google czyli w tzw. „chmurze”. Udostępniłem też łącze, link przy pomocy którego można skopiować skompresowany katalog stron internetowych. Całość to niecałe 6MB. Jest w postaci skompresowanej, bo tak najlepiej „transportować” dane.

 

https://drive.google.com/file/d/1ad-C8QQ-Q7S9aH2lghl6vItXiEZhZz80/view?usp=sharing

 

Po skopiowaniu na twardy dysk należy całą zawartość zdekompresować ogólnie dostępnym programem do „rozzipowania”, czyli np.: darmowym programem WinZip. Po dekompresji należy całość przenieść w inne miejsce tak, aby był zdekompresowany folder pod nazwą, np. Droga Krzyżowa, ponieważ tylko taki folder będzie „działał”. Teraz należy wejść do głównego foldera i uruchomić plik o nazwie „index”, który jest faktycznie plikiem index.htm i „otwiera” stronę główną. Potem można korzystać jak z każdej strony internetowej.

 

Objaśnienia:

  1. Najechanie kursorem myszki nad kolorowe zdjęcie powoduje wyświetlenie pod kursorem, po chwili, nazwy zdjęcia.
  2. W tekstach niektóre słowa są „niebieskie”, a to oznacza, że kliknięcie myszką uruchamia małe okienko z podręcznym słowniczkiem. Jeśli nie pojawi się małe okienko z treścią, może to oznaczać, że przeglądarka ma wyłączoną obsługę kontrolek ”ActiveX”.  Można je jednak włączyć klikając na podpowiedź przeglądarki, która może się pojawić lub samodzielnie dokonując odpowiedniego wyboru w opcjach przeglądarki.
  3. Po wybraniu z menu „PLAN STACJI” ukazuje się plan Drogi Krzyżowej z zaznaczonymi stacjami, do których można wchodzić klikając rzymską cyfrę. Bardzo słabo jest widoczna cyfra „II”. Należy przemieścić myszkę na lewo i do góry od cyfry „I”.

 

Poniżej widok strony głównej:

 

 tagi: jerozolima  droga  krzyżowa 

Andrzej-z-Gdanska
10 marca 2020 18:31
7     765    7 zaloguj sie by polubić
komentarze:
pink-panther @Andrzej-z-Gdanska
10 marca 2020 21:34

Sorry,zupełnie mnie to przerasta. Nie ma żadnego linka do strony tych Braci? A już "dysk umieszczony w chmurze Google" to dla mnie "centrum lotów kosmicznych NASA". Może jakąś próbkę na początek.:)) Inaczej muszę czekać na siostrzeńca:)(

 

zaloguj się by móc komentować

Brzoza @Andrzej-z-Gdanska
11 marca 2020 07:55

Dziękuję. Pobiorę jak będę przy kompie.

Fajna instrukcja, jak Ktoś nie ma wyjścia i się uprze, to sobie poradzi.

zaloguj się by móc komentować

Andrzej-z-Gdanska @pink-panther 10 marca 2020 21:34
11 marca 2020 08:39

Niestety oryginalna strona Christusrex.org nie istnieje. :(

Próbowałem znaleźć miejsce gdzie strona mogła się "przenieść" ale nic nie znalazłem. Na stronie Franciszkanów też nic nie znalazłem.

W Turznie rozmawiałem z Gabrielem, który wyraził zgodę na możliwość umieszczenia całej strony na serwerze. Teraz musiałbym spytać Wojtka czy to jest możliwe z jego punktu widzenia, i poprosić o ewentualne umieszczenie strony na serwerze w wolnym czasie.

zaloguj się by móc komentować

Andrzej-z-Gdanska @Brzoza 11 marca 2020 07:55
11 marca 2020 08:40

Mam nadzieję, że wszystko się uda.

zaloguj się by móc komentować

Brzoza @Andrzej-z-Gdanska 11 marca 2020 08:40
11 marca 2020 08:45

Co miałoby się nie udać. :)

zaloguj się by móc komentować

tomasz-kurowski @Andrzej-z-Gdanska
11 marca 2020 09:46

Strona Christus Rex jest zarchiwizowana w Wayback Machine:

https://web.archive.org/web/20180314041501/http://www.christusrex.org/

Pańska strona również, ale w być może nieaktualnej wersji z roku 2016 i bez grafiki:

https://web.archive.org/web/20160917115856/http://sandys.republika.pl/

zaloguj się by móc komentować

Andrzej-z-Gdanska @tomasz-kurowski 11 marca 2020 09:46
11 marca 2020 17:25

Dziękuję za linki.

Pierwszy rano otwierał się a teraz nie chce.

Drugi się otwiera ale nie wyświetla obrazków. Ponadto polecana przeze mnie strona jest uaktualniona, bo pewne rzeczy instniejące na serwerze onet.pl nie działają.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować