-

Andrzej-z-Gdanska

To nie jest kraj dla biednych ludzi!

Mam na myśli przede wszystkim Polskę, w której żyję i mieszkam, chociaż może to w różnym stopniu dotyczyć krajów należących do tzw. "Niunji jewropejskiej". Wszystko zaczęło się niewinnie w 2002 roku przyjęciem dyrektywy o charakterystyce energetycznej budynków. A później, jak to w "Niunii", poszłooo... Oczywiście nie dotyczy to Azji, Australii, Ameryki. Tylko w Europie są bogaci ludzie, których będzie stać na takie „fanaberie”.

W bieżącym numerze miesięcznika Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa nr 2/2021 są dwa ciekawe artykuły znajdujące się w "Dodatku specjalnym OZE".

OZE czyli "Odnawialne Źródła Energii" - źródła energii, których wykorzystywanie nie wiąże się z długotrwałym ich deficytem, ponieważ ich zasób odnawia się w krótkim czasie (surowce odnawialne). Takimi źródłami są słońce, wiatr, woda (rzeki, pływy i fale morskie), a także energia jądrowa w zamkniętym cyklu paliwowym, biomasa, biogaz oraz biopłyny. Do energii odnawialnej zalicza się również ciepło pozyskane z ziemi (energia geotermalna).

Przeciwieństwem źródeł odnawialnych są nieodnawialne źródła energii, czyli źródła, których zasoby odtwarzają się bardzo powoli bądź wcale: ropa naftowa, węgiel, gaz ziemny i uran pozyskiwany z kopalin.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Odnawialne_%C5%BAr%C3%B3d%C5%82a_energii

Poniżej fragmenty dwóch artykułów przedstawiające problemy w sposób niewymagający wiedzy specjalistycznej czy znajomości skomplikowanych obliczeń.

Tytuł pierwszego artykułu może kojarzyć się z science fiction, ale niestety tak nie jest!

 

  1. Czy jesteśmy gotowi dostosowywać budynki do standardu niemal zeroenergetycznego?

Problemów z restrykcyjnymi wymaganiami określonymi dla polskiego standardu jest bardzo dużo.

dr inż. Małgorzata Fedorczak-Cisak,  mgr inż. Ewa Kozak-Jagieła,  mgr inż. Maciej Surówka

Unia Europejska bardzo mocno angażuje się w realizację działań związanych z ideą zrównoważonego roz­woju. Dbając o jakość środowiska, w którym żyjemy, a także mając na względzie fakt, że naturalne surowce wyczerpują się w szybkim tempie, Komisja Europejska nakłada na kraje członkowskie obowiązki ograniczenia ener­gochłonności w gospodarce.

Sektorami, które zużywają najwięcej energii oraz emi­tują najwięcej gazów cieplarnianych, jest bu­downictwo i transport. Dyrektywy UE dają wskazania, jak należy zmienić krajowe normy i dokumenty prawne, aby przeprowa­dzić proces transformacji energochłonnych sektorów. W sektorze budownictwa przepisy zostały znowelizowane w 2013 r., wchodziły w życie od 2014 r. i cały czas trwa proces dostosowania budynków do wymagań dyrek­tyw. Początek transformacji sektora nadała przyjęta w 2002 r. dyrektywa o charaktery­styce energetycznej (2002/91/WE), a jej wznowienie w 2010 r. (dyrektywa 2010/31/ UE) wprowadziło nowy standard obiektów. Są to budynki „o niemal zerowym zapotrze­bowaniu na energię” (nZEB). Standard nZEB dla wszystkich nowo projektowanych i termo-modernizowanych budynków (WT 2021)* zaczął obowiązywać od stycznia 2021 r. Mimo to wciąż brak jest wytycznych, jak pro­jektować i realizować tego typu budynki. Ko­lejna nowelizacja dyrektywy o charaktery­styce energetycznej budynków (2018/844/ UE) kładzie również nacisk na fakt, że oprócz budynków nowo projektowanych i termomodernizowanych, dla których standard nZEB jest określony, również zasoby budyn­ków zabytkowych i pod opieką konserwa­tora powinny być poprawiane energetycz­nie.

Spełnienie wymagań izolacyjności cieplnej podstawowych ele­mentów obudowy budynku będzie się wiązało z koniecznością zastosowania grubszej warstwy izolacji lub materiałów o niższych wartościach współ­czynnika przewodzenia ciepła lambda. Dla okien wartość na poziomie 0,9 [W/(m2K)] oznacza, że tylko zestawy trójszybowe będą w stanie go spełnić. Niewątpliwie wzrosną koszty inwestycyjne budynków.

Drugim parametrem definiującym polski standard budynku nZEB jest wskaź­nik nieodnawialnej energii pierwotnej EP. Uzyskanie wymaganego wskaźnika EP jest zdeterminowane stosowaniem w bu­dynkach produkcji z odnawialnych źró­deł energii, i to w znaczącym stopniu. Z różnych źródeł można usłyszeć głosy, że jest to bardzo trudne do spełnienia, czasami wręcz niemożliwe.

 

  1. Budynki blisko zeroenergetyczne - zastosowanie pomp ciepła i instalacji fotowoltaicznych

Dynamiczne zmiany klimatu w ostatnich latach, pandemia ogólnoświatowa i efekt wyhamowania światowej gospodarki pokazały, jak bardzo mamy zanieczyszczone środowisko. Ostatnie zaostrzenie warunków technicznych (od i stycznia 2021 r.) jest w pewnym sensie remedium na zastaną sytuację w budownictwie w celu poprawienia efektywności energetycznej i wprowadzenia w jeszcze większym zakresie systemów OZE i eliminowaniu dotychczasowych nieefektywnych systemów energetycznych.

mgr inż. MBA Tomasz Mania

Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy Wydział Inżynierii Mechanicznej Katedra Maszyn i Systemów Technicznych prezes Polskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła w Gdańsku wiceprezes Ukraińskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła i Magazynowania Energii

W ostatnich kilku latach obser­wujemy szybki wzrost budowy instalacji fotowoltaicznych i in­stalacji pomp ciepła w budownictwie jedno- i wielorodzinnym. Tendencja do ogranicza­nia strat ciepła i ograniczenia do minimum rachunków za eksploatację budynków bę­dzie w następnych latach wyznacznikiem rozwoju tego segmentu budownictwa. Szeroko rozumiane koszty eksploatacji to słowo klucz dla inwestorów i nabywców. Dlaczego? Zwiększyła się bardzo świado­mość nabywców lokali mieszkalnych i bu­dynków, którzy oczekują od deweloperów i firm budowlanych nowego podejścia do projektowania budynków i wymuszają ko­nieczne zmiany w sposobie budowania. Nie­stety jest to proces obarczony dużą inercją i niekiedy oporem dużych firm deweloper­skich nastawionych na tradycyjne budowa­nie z „lekkim” ukierunkowaniem w stronę systemów opartych na OZE. Należy zadać sobie podstawowe pytanie, czy zastosowa­nie systemów OZE pozwoli ograniczyć zu­życie energii do minimum w już istniejących budynkach?

 

PRZYKŁAD PRAKTYCZNY

Najlepszym przykładem są rozwiąza­nia praktyczne w rzeczywistym wydaniu. Przeanalizujmy dobór instalacji OZE (PC + PV)[pompa ciepła+instalacja fotowoltaiczna] do budynku już wybudowanego na podstawie WT [warunków technicznych] obowiązujących w 2014 r. zasilanego gazem sieciowym oraz energią elektryczną.

Jeśli potrafisz zmierzyć i wyrazić w licz­bach, o czym mówisz, rzeczywiście wiesz coś o tym. Jeśli nie możesz tego zmierzyć i wy­razić liczbami, Twoja wiedza jest mizerna i niesatysfakcjonująca (William Thomson - lord Kelvin).

 

Opierając się na powyższym cytacie twórcy II zasady termodynamiki, przej­dziemy do konkretnych rozwiązań i obli­czeń. Podstawowym założeniem jest mo­dernizacja systemu ogrzewania, systemu ciepłej wody użytkowej i ograniczenie w zu­życiu energii elektrycznej do poziomu bli­skiemu zeru. Czy to możliwe?



SKWANTYFIKOWANA ANALIZA EKONOMICZNA

Wszystkie koszty związane z zakupem in­stalacji pompy ciepła oraz instalacji fotowoltaicznej przedstawia tab. 2.

Pokazuje ona, jak w prosty sposób można na istniejącym budynku dokonać modernizacji, dostosowując budynek do warunków technicznych, które jeszcze kilka lat wcześniej były poza zasięgiem i możliwościami ekonomicznymi inwe­storów indywidualnych.

Kolejnym krokiem jest przystoso­wanie zamontowanego systemu PV do współpracy w przyszłości z domo­wymi systemami magazynowania ener­gii, który w najbliższych pięciu latach doprowadzi do zwiększenia wykorzy­stania produkowanej energii w elek­trowniach domowych na rzecz indy­widualnych użytkowników. Obecnie obowiązujący system prosumenta jest przejściowym rozwiązaniem w warun­kach polskich jako układ magazynujący energię elektryczną. Idealnym układem jest pełna kompatybilność przez sterowa­nie pompą ciepła za pomocą interfejsu SG-Ready w połączeniu z systemem PV oraz zespołem magazynowania energii, który jest w stanie optymalnie dostoso­wać zarówno energię produkowaną, jak i zużywaną na potrzeby użytkownika.

 

PODSUMOWANIE

Powyższy przykład pokazuje, że zmiany w istniejących budynkach pod kątem wytwarzania i zużycia energii są moż­liwe i nie są to modernizacje, które po­wodują wysokie koszty inwestycyjne. Ważnym elementem analizy energe­tycznej przedmiotowego budynku było zweryfikowanie na bazie rachunków oraz projektów zapotrzebowania ener­getycznego i dobranie odpowiedniego układu pompy ciepła. Układ górnego źródła (system zdawania ciepła) po­został bez zmian, dostosowano tylko i wyłącznie system wytwarzania ener­gii (pompa ciepła + grzałki elektryczne + kocioł gazowy) wraz z systemem krót­koterminowego magazynowania ener­gii cieplnej. Układ PV jest ostatnim ele­mentem energetycznej układanki, która powoduje, że inwestor może czerpać korzyści finansowe i środowiskowe (bezemisyjność) z posiadanego rozwią­zania. Dodatkowo ograniczono zużycie w budynku zimnej wody oraz c.w.u. przez zastosowanie magnetyzerów, perlatorów oraz ograniczników przepływu wody. Ogród został wyposażony w układ magazynowania wody deszczowej w celu ograniczenia zużycia wody zewnętrznej do minimum. W celu ochrony przed smogiem elektromagnetycznym za­montowano w pomieszczeniach harmonizatory przestrzeni wewnętrznych oraz mobilny system filtracji powietrza (usuwanie pyłów PM2,5; PM10 wirusów i bakterii). Całościowe podejście do za­gadnień energetycznych i zdrowotnych użytkownika spowodowało, że w efekcie końcowym uzyskujemy budynek o prak­tycznie zerowym zużyciu energii na cele bytowe i i prozdrowotny.

W najbliższych latach tego typu rozwiąza­nia będą mocno ewoluowały w kierunku obniżania kosztów inwestycyjnych na rzecz poprawy efektywności energetycz­nej wszystkich obiektów, co będzie skut­kowało zarówno dynamiczną zmianą w podejściu do projektowania, wykonawstwa, jak i eksploatowania obiektów.

Bibliografia

1. http://www.cieplej.pl/imgturysta/file/ artykuly/l_Czesc_J_Zurawski_Budownictwo_ zeroenergetyczne.pdf

2. http://www.inzynierbudownictwa.pl/ technika,materialy_i_technologie,artykuł,droga_ do_budynku_prawie_zeroenergetycznego_,4881

3. http://www.nfosigw.gov.pl/gfx/nfosigw/userfiles/ files/aktualnosci/2011/11/5

4. http://www.muratorplus.pl/biznes/prawo/nowe- warunki-techniczne-od-l-stycznia-2014-nowe- wymagania-dla-przegrod-i-zapotrzebowania- budynkow-na_80873.html

[email protected]

* WT2021 to ROZPORZĄDZENIE MINISTRA TRANSPORTU, BUDOWNICTWA I GOSPODARKI MORSKIEJ z dnia 5 lipca 2013 r.  – DU 2013 r., poz.  926

zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

 

Pompa ciepła to urządzenie oszczędne w eksploatacji, ale nie należy do najtańszych w zakupie. Na wynik ekonomiczny oprócz poprawności instalacji wpływa oczywiście żywotność pompy ciepła.

Jeżeli dobrana zostanie zbyt mała moc pompy ciepła, to sprężarka będzie pracować więcej godzin w ciągu doby i w rezultacie zużyje się szybciej. Prawidłowy dobór to 1800-2500 godzin pracy w skali roku i takie wytyczne daje większość producentów. W roku jest ok. 8760 godzin.

https://instalreporter.pl/porady/jak-sprawic-by-pompa-ciepla-pracowala-bezawaryjnie-25-lat/

 

MOJE KRÓTKIE UWAGI

Przedstawiłem powyżej realny przykład zbudowanego domu oraz obliczenia kosztów realizacjj i eksploatacji. Wszystko wygląda „prawdziwie”.

Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że wszystko zostało opracowane na podstawie pewnych, przyjętych założeń – załóżmy, że rzetelnych. Wystarczy, że coś w realizacji się „obsunie” i w najlepszym wypadku zwiększą się tylko koszty realizacji i eksploatacji.

Problem w tym, że po pierwsze trzeba mieć dodatkowe pieniądze na realizacje takiego przedsięwzięcia. Jak pokazuje „życie” rzadko się kończy na zakładanych wydatkach i to z różnych powodów.

Po drugie nie ma jeszcze przepisów wykonawczych,  które jak pokazuje znowu tzw. „życie”  mogą sporo namieszać w realizacji tak  „prawdziwie” pokazanego sposobu  uzyskania budynku o parametrach nZEB czyli „o niemal zerowym zapotrze­bowaniu na energię”.

Może się więc okazać, że coś co wygląda na początku na science fiction da się technicznie zrealizować, ale jak wielu tzw. „decydentów” zacznie mieszać najpierw w przepisach znowu może się okazać, że wszystko jednak w końcu będzie działać, ale znowu koszty wzrosną tak, że  doprowadzą do nieopłacalności całej inwestycji!

Na koniec fragment artykułu:

Zdaniem zwolenników budowy domów o pasywnej charakterystyce energetycznej koszty ich wznoszenia są wyższe o kilka procent (3–7%). Doświadczenia z realizacji budynków pasywnych nie potwierdzają jednak tego – dziś koszty takiej budowy są wyższe o ponad 30%. Przy wdrażaniu idei budynków zeroenergetycznych należy liczyć się z tym, że ze względu na konieczność stosowania technologii wykorzystujących odnawialne źródła energii będą to inwestycje znacznie droższe.

Nie zrekompensuje tego przewidywane przez polityków stopniowe, ze względu na rozwój, obniżanie cen poszczególnych elementów budynku mających wpływ na jakość energetyczną. Ze względu na bardzo duży udział energii potrzebnej do produkcji materiałów termoizolacyjnych zdaniem autora nie nastąpi obniżenie kosztów ocieplenia, lecz jego wzrost.

Na szczęście w sytuacji, gdy zachodzą wątpliwości dotyczące opłacalności wznoszenia budynków zeroenergetycznych, dyrektywa 2010/31/UE  przewiduje inną procedurę postępowania, która stanowi: państwa członkowskie mogą podjąć decyzję o niestosowaniu tych wymagań w konkretnych i usprawiedliwionych przypadkach, jeżeli wynik analizy kosztów i korzyści ekonomicznego cyklu życia danego budynku jest negatywny.

Na podstawie porównania ilości stopniodni grzewczych można stwierdzić, że klimat w Polsce należy do chłodniejszych w porównaniu z innymi krajami UE . 
Średnio w Polsce jest 3816 stopniodni.
Jest to istotne, ponieważ warunki klimatyczne mają wpływ na zużycie energii.
Porównanie klimatu różnych krajów UE nasuwa więc interesujące spostrzeżenia. Proponowane polskim inwestorom energooszczędne idee wznoszenia budynków mogą ze względu na różnice klimatyczne wymagać daleko idących modyfikacji. Przy czym zmiany te przed ich wprowadzeniem powinny być poddane szczegółowym analizom wielokryterialnym. Dotyczy to szczególnie budynków o radykalnie niskim zapotrzebowania na ciepło, w odniesieniu do których proponowane szczegółowe wymagania będą miały istotny wpływ również na sposób eksploatacji oraz obsługi. Zagadnienia te są niezwykle ważne ze względu na trwałość i bezpieczeństwo użytkowania obiektu. Podsumowując, przy założeniu długiego cyklu życia budynku błędy związane z bezkrytycznym wprowadzaniem nowych zaostrzonych wymagań mogą nie przynieść oczekiwanych rezultatów. 

http://cieplej.pl/imgturysta/file/artykuly/I_Czesc_J_Zurawski_Budownictwo_zeroenergetyczne.pdf

Pozostaje jeszcze pytanie czy "nasi politycy" skorzystają z takiej opcji?

Następne pytanie, które się nasuwa to czy chodzi o uzyskanie oczekiwanych rezultatów czy zastosowanie się do dyrektywy unijnej? :(((



tagi: oze czyli "odnawialne źródła energii"  niemal zerowe zapotrze­bowanie na energię 

Andrzej-z-Gdanska
24 lutego 2021 16:12
34     2362    7 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

LoginNieznany @Andrzej-z-Gdanska
24 lutego 2021 18:35

Przedstawione "wyliczenie" nie obejmuje kosztów dostosowania istniejącej instalacji grzewczej w budynku. Było by prawdziwe, gdyby obecna instalacja pracowała na niskich parametrach czynnika grzewczego, np. 40 stopni na zasilaniu, nie było potrzebne wygospodarowanie miejsca na zbiornik buforowy, dostosowanie instalacji elektrycznej i sporządzenie projektów dla tej przebudowy.

zaloguj się by móc komentować

Andrzej-z-Gdanska @LoginNieznany 24 lutego 2021 18:35
24 lutego 2021 19:14

Koszty dostosowania są bardzo istotnym składnikiem, ale w tym przypadku mamy z przykładem budowy nowego domu. Dlatego te koszty mogą być niskie lub żadne zależnie od porozumienia z wykonawcą instalacji. Jeśli wykonawca zrealizuje całość robót tych kosztów można "nie zauważyć".

"Stare" (już wybudowane) budynki, przynajmniej na razie, nie muszą spełniać tych nowych wymagań. 

zaloguj się by móc komentować

Wrotycz1 @Andrzej-z-Gdanska
24 lutego 2021 19:16

To jest bajka marketingowa. Podana wartość mocy pompy cieplnej dotyczy pozyskiwania ciepła do niej z atmosfery o temperaturze 7° C. Taka temperatura w okresie grzewczym nie jest zbyt częsta. Wraz ze spadkiem temperatury powietrza sprawność pompy ciepła maleje i to dość szybko.  Ogrzanie domu mocą 8kW w innych warunkach niż 7° C nie jest możliwe. Sprawdzają się tu tylko systemy ziemia-czynnik grzewczy/woda pozyskujące ciepło z ziemi. Są one kilkukrotnie droższe od pomp powietrze-woda, sięgające ok. 100 tys. i więcej zależnie od rozwiązania.

Instalacja fotowoltaiczna działa efektywnie latem, generując nadmiar energii. W sensie więcej niż użytkownik może zużyć. Konstrukcja układu jest taka, iż  latem właściciel instalacji sprzedaje tę energię do systemu krajowego. W zamian za to może w okresie zimowym odebrać 80% dostarczonej energii bezpłatnie. Wymiana jest korzystna do momentu, gdy system będzie na takiej zasadzie odbierał energię elektryczną. Jeśli nie to czas zwrotu inwestycji będzie sięgał ok. 30 lat, przy obecnych cenach energii elektrycznej.

zaloguj się by móc komentować

Andrzej-z-Gdanska @Wrotycz1 24 lutego 2021 19:16
24 lutego 2021 19:48

Z grubsza się zgadzam. Niestety nie mam doświadczenia w stosowaniu pomp ciepła. Z rozmów z wykonawcami takich instalacji wynika, że nie jest aż tak źle. Po pierwsze trzeba wziąć pod uwagę, że nowy budynek będzie bardzo dobrze izolowany. Przynajmniej powinien być, żeby to miało sens. Stąd zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania może być niskie - niestety nie wiem jak niskie. :))
 Przy niskich temperaturach można się "podeprzeć" ogrzewaniem elektrycznym.

Na "pocieszenie" zacytuję fragment artykułu:

Zdaniem zwolenników budowy domów o pasywnej charakterystyce energetycznej koszty ich wznoszenia są wyższe o kilka procent (3–7%). Doświadczenia z realizacji budynków pasywnych nie potwierdzają jednak tego – dziś koszty takiej budowy są wyższe o ponad 30%. Przy wdrażaniu idei budynków zeroenergetycznych należy liczyć się z tym, że ze względu na konieczność
stosowania technologii wykorzystujących odnawialne źródła energii będą to inwestycje znacznie droższe. Nie zrekompensuje tego przewidywane przez polityków stopniowe, ze względu na rozwój, obniżanie cen poszczególnych elementów budynku mających wpływ na jakość energetyczną. Ze względu na bardzo duży udział energii potrzebnej do produkcji materiałów termoizolacyjnych
zdaniem autora nie nastąpi obniżenie kosztów ocieplenia, lecz jego wzrost.

Na szczęście w sytuacji, gdy zachodzą wątpliwości dotyczące opłacalności wznoszenia budynków zeroenergetycznych, dyrektywa 2010/31/UE  przewiduje inną procedurę postępowania, która stanowi: państwa członkowskie mogą podjąć decyzję o niestosowaniu tych wymagań w konkretnych i usprawiedliwionych przypadkach, jeżeli wynik analizy kosztów i korzyści
ekonomicznego cyklu życia danego budynku jest negatywny.

Na podstawie porównania ilości stopniodni grzewczych można stwierdzić, że klimat w Polsce należy do chłodniejszych w porównaniu z innymi krajami UE . 
Średnio w Polsce jest 3816 stopniodni.
Jest to istotne, ponieważ warunki klimatyczne mają wpływ na zużycie energii.
Porównanie klimatu różnych krajów UE nasuwa więc interesujące spostrzeżenia. Proponowane polskim inwestorom energooszczędne idee wznoszenia budynków mogą ze względu na różnice klimatyczne wymagać daleko idących modyfikacji. Przy czym zmiany te przed ich wprowadzeniem powinny być poddane szczegółowym analizom wielokryterialnym. Dotyczy to szczególnie budynków o radykalnie niskim zapotrzebowania na ciepło, w odniesieniu do których proponowane szczegółowe wymagania będą miały istotny wpływ również na sposób eksploatacji oraz obsługi. Zagadnienia te są niezwykle ważne ze względu na trwałość i bezpieczeństwo użytkowania obiektu. Podsumowując, przy założeniu długiego cyklu życia budynku błędy związane z bezkrytycznym wprowadzaniem nowych zaostrzonych wymagań mogą nie przynieść oczekiwanych rezultatów. 

http://cieplej.pl/imgturysta/file/artykuly/I_Czesc_J_Zurawski_Budownictwo_zeroenergetyczne.pdf

Pozostaje jeszcze pytanie czy "nasi politycy" skorzystają z takiej opcji?

 

zaloguj się by móc komentować


DYNAQ @Andrzej-z-Gdanska
24 lutego 2021 21:44

  ''energia jądrowa w zamkniętym cyklu paliwowym''

Może mnie ktoś oświecić co to jest? Co tu jest odnawialne?

zaloguj się by móc komentować

Kuro-San @Andrzej-z-Gdanska 24 lutego 2021 19:48
24 lutego 2021 23:21

Pompy ciepła napowietrzne to nie bardzo na nasz klimat, najbardziej sensowne energetycznie to zasilane z "ziemi"

Ale jest łyżka dziegciu w tej beczce miodu. Ja mieszkam na Śląsku i może się zdarzyć ze ktoś zainwestuje w odwierty 100m i głębiej, po czym jedno tąpnięcie i nie ma już instalacji.

Problem będzie narastał w ramach zamykania kolejnych kopalń.

Tu musiałby się wypowiedzieć jakiś prawnik, ja nie wiem czy te odwierty są do końca legalne, bo wszystko, co poniżej 30m w dół podlega prawu geologicznemu.

zaloguj się by móc komentować


Andrzej-z-Gdanska @DYNAQ 24 lutego 2021 21:44
25 lutego 2021 08:10

Dwa fragmenty artykułu:

Jeżeli paliwo będzie poddane procesowi recyklingu, chłodzi się je przez kilka lat przed dalszą przeróbką, a cykl paliwowy nazywamy zamkniętym (postępują tak np. Rosja, Francja i Japonia).

 

Szerszy kontekst:

W trakcie pracy reaktora jądrowego w paliwie pojawiają się izotopy wielu pierwiastków chemicznych, z których pewna ich ilość jest promieniotwórcza. Zatem zużyte paliwo jest silnie promieniotwórczą mieszaniną, która powinna być poddana odpowiedniej przeróbce i ewentualnemu recyklingowi do innego rodzaju paliwa zwanego MOX (Mixed OXides – mieszane tlenki). Paliwo bezpośrednio wyjęte z reaktora ma temperaturę ponad 100°C i umieszczane jest w basenie wypełnionym wodą niedaleko reaktora. W basenie tym paliwo chłodzi się i zmniejsza swoją radioaktywność do momentu, gdy bezpieczny stanie się jego transport, proces ten jest długotrwały gdyż w paliwie tym ciągle zachodzą reakcje rozpadu jąder.
Gdy zużyte paliwo nie jest poddawane recyklingowi jest ono uważane za odpad i przed ostatecznym zabezpieczeniem poddawane jest chłodzeniu przez dziesiątki lat. W tej sytuacji cykl paliwowy nazywamy otwartym (postępują tak np. Finlandia, Szwecja i USA). Jeżeli paliwo będzie poddane procesowi recyklingu, chłodzi się je przez kilka lat przed dalszą przeróbką, a cykl paliwowy nazywamy zamkniętym (postępują tak np. Rosja, Francja i Japonia).

www.foton.if.uj.edu.pl/documents/12579485/3da9d691-bee7-416a-8c7c-bca7ba907efe

 

zaloguj się by móc komentować

Wrotycz1 @Andrzej-z-Gdanska 24 lutego 2021 19:48
25 lutego 2021 10:15

Oczywiście. Po pierwsze izolacja. Po drugie szczegółowa analiza charakterystyki efektywności pompy ciepła w funkcji temperatury źródła ciepła. Temperatuta wody w obiegu to ok 33 stopnie C. Po trzecie odrzucenie reklamowych wyliczanek sprzedawców rozmaitych urządzeń. Po czwarte obliczenie korzyści z inwestycji.

zaloguj się by móc komentować

szarakomorka @Andrzej-z-Gdanska
25 lutego 2021 23:22

W 2004 r wybudowałem, na emeryturę mały dom jednorodzinny (100mkw).

W systemie tradycyjnym- siporex, 12cm wełna mineralna, dach 20 cm wełna mineralna.

Od początku założyłem ogrzewanienie nie wymagające obsługi ( nie było gazu - wybrałem pompę ciepła).

Z wyliczeń wyszła mi pompa 5 kW, gruntowa (160 mb rury  na głebokości (0,9-1)m w ziemi (piasek), wymiennik/zasobnik ciepła 500l . W domu ogrzewanie podłogowe. Koszt całości w 2004 roku 30tys.zł. Pompa (szwedzka) - a wzasadzie tylko sprężarka i zawór rozprężny, odpukać, pracuje do chwili obecnej bezawaryjnie. 

Koszt roczny energii elektrycznej ok 5tys.zł.

1,5 roku temu po nowej ustawie OZE (wprowadzeniu dodatcji) założyłem panele fotowoltaiczne 5.5 kWp  pokrywają zapotrzebowanie roczne domu na energię (z uwzględnieniem 0,8 zwrotu energi z ZE). Koszt instalacji po uwzględnieniu dotacji i zwrotu z PIT  17,5 tys. zł. 

Roczny koszt energii, rachunek za ubiegły rok 190zł. 

I tak wyglada rzeczywistość.

Jak Pan Gabriel budował dom proponowałem swoją wiedzę ( jeszcze wtedy nie popartą doświadczeniem - jestem co prawda energetykiem ale pompami ciepła się nie zajmowałem ).

Dywagacje teoretyczne można sobie snuć. Śmieszą mnie takie stwierdzenia - "Po drugie szczegółowa analiza charakterystyki efektywności pompy ciepła w funkcji temperatury źródła ciepła". To są niuanse potrzebne dla "doktoryzowania się" - liczy sie praktyczna realizacja.

 

 

 

zaloguj się by móc komentować

Wrotycz1 @szarakomorka 25 lutego 2021 23:22
26 lutego 2021 09:02

Niestety, nie zauważył pan, iż komentarz dotyczył pompy ciepła powietrze-woda, a nie ziemia-czynnik grzewczy. Jak na energetyka to nieźle. Z tego co wiem, dokotoratu w energetyce nie robi się raczej z prostych charakterystyk urządzenia produkowanego seryjnie. Takie charakterystyki są dostępne u sprzedających te urządzenia ale trzeba je od nich intensywnie wyciągać.

zaloguj się by móc komentować

szarakomorka @Andrzej-z-Gdanska
26 lutego 2021 11:31

A Pan nie rozumie problemu. (Ja opisalem co ja zrobiłem i dobrze wieem o czym Pan pisze )

Nie tu jest jak mawiają "der Hunt begraben".

Co Panu jako użytkownikowi  dadzą charakterystyki gdy jak kobieta - "pogoda zmienną jest".

Algorytmy sterowania może Pan sobie wsadzić ... , bo to nie one decydują o sprawności układu.

W energetyce liczy sie sprawność układu, a ta jest możliwa do uzyskania tylko przy najmniejszej ilości stopni przetwarzania,  "ergo" w układach najprostszych.

Pompy ciepła powietrze-woda to pomysł na zwiększenie potencjalnych klientów. Każdemu "mądremu innaczej" można wcisnąć pompę ciepła nawet do bloku mieszkalnego. "Będzie Pan miał i klimatyzację i ogrzewanie" - marketing.

zaloguj się by móc komentować

Wolfram @szarakomorka 25 lutego 2021 23:22
26 lutego 2021 12:30

Punktowo to tak wygląda - globalnie już nie.

Podobnie jak z samochodem elektrycznym - jak jest jeden we wsi, to może zostać dofinansowany, a ładowanie być "za darmo" - czyli elektryczny kosztuje grosze. Gdyby jednak większość miała mieć samochody elektryczne - to pojawiają się inne relacje finansowe i problemy techniczne.

O panelach fotowoltaicznych już w mediach przebąkują, wraz ze wzrostem liczby instalacji, iż instalujący powinni tę energię magazynować (instalujący, nie "państwo" czy "energetyka") - bo szczyt zapotrzebowania nie pokrywa się ani z porą doby, ani z porą roku.

Przy okazji pada szacunkowa cena "pojemnika" na prąd - 30 tysięcy. Nie wiem, bo o tym niechętnie piszą, jak miałby wyglądać ten magazyn - ale jeżeli miałyby to być akumulatory, pracujące w częstotliwych cyklach ładowanie-rozładowanie - to te 30 tysięcy nie byłoby wydatkiem jednorazowym - a wskarajnych przypadkach - powiedzmy co 2-3 lata.

Pomińmy cenę miejsca w domu na te akumulatory (to kolejne 5-20 tysięcy) - na gaz takiego miejsca nie potrzeba. Nie pominiemy natomiast kwestii pompy ciepła - faktu, iż nie da się jej zainstalować w obiekcie o gęstej zabudowie (potrzebny jest "grunt", nawet przy pionowych odwiertach) - a to wymusza lokalizację.

Ta lokalizacja dla rodziny (czytaj podmiejska/wiejska) wymusza posiadanie co najmniej jednego lub dwóch samochodów, sprawnych, cały czas - i to też jest koszt. Można oczywiście nabyć lepszą lokalizację - dojście do szkoły czy pracy per pedes - ale to wymusza koszt działki w lepszej lokalizacji. Póki co, część tego zapotrzebowania na samochody pokrywa import półzłomu czy dojeżdzanie szmelcu po bogatszych użytkownikach - ale to też nie jest "eko" i może się skończyć.

Pionierzy maja bonusy - podobnie jak prawa nabyte - ale im dalej w las, tym będzie drożej.

Póki co, zanim nowe rozwiązania nie staną sie powszechne - można koszty ukrywać, przerzucać na innych i finansować długiem (dodatkowym) lub uznawać, iż część tych kosztów i tak ludzie by ponieśli, bo rośnie zamożność.

Przyjrzenie się jednak krajom bogatym może prowadzić do wniosku, iż prosperity lat 70 XX w. to już przeszłość - tzn. sumarycznie może jesteśmy bogatsi, ale podział bogactwa ulega zmianie na niekorzyść. Tzn. przestaje być typowy iżynier "aryjczyk" z piątką dzieci, domem na przedmieściu, niepracującą żoną i pomagającą teściową - a typowa będzie Afroamerykanka z dwójką dzieci bez pracy, czy Ukrainka gościnnie pracująca w Polsce i mieszkająca "na stancji".

Panele FV - o ile wiem, produkują głównie Chińczycy - im dobrobyt wzrośnie w tempie astronomicznym - jak zrozumieją, iż postulaty, by za lat 20-30 zrezygnować z ogrzewania paliwami kopalnymi (z gazem włącznie) na rzecz wyłącznie źródeł odnawialnych będzie miał określone skutki finansowe. Dobrobyt Chińczykom wzrośnie z racji ubytku populacji - połowa umrze ze śmiechu - jak się dowie, jaka ta Europa mądra.

Są też inne koszty - poboczne. Obecnie, jak się burzy stary dom - to zostaje głównie gruz (do wykorzystania) drewno i metale. Utylizacja ocieplenia ze współczesnego domu za jakiś czas zamieni się w koszty - domy nie są wieczne.

zaloguj się by móc komentować

szarakomorka @Wolfram 26 lutego 2021 12:30
26 lutego 2021 12:50

Całkowicie się z Panem zgadzam.

Ja tylko podalem swój przykład ( może jako korzystanie z okazji jeżeli się "wie co z czym się je".

Nie po to aby naśladować, ale robiąc coś myśleć - co, za ile, jakie korzyści, jakie zagrożenia.

Każdy jak ktoś powiedział, jest kowalem swego losu.

Globalnie myśląc uważam, że na tym etapie rozwoju technologii jako Polska powinniśmy się bardzo mocno zastanawiać nad wprowadzaniem "na siłę" tzw. czystych technologii. Trzeba mieć nadzieję, że naszym decydentom w tym zakresie doradzają ludzie bez klapek dorożkarskich na oczach.

zaloguj się by móc komentować

Wrotycz1 @szarakomorka 26 lutego 2021 11:31
26 lutego 2021 14:49

Proszę nie teoretyzować. Zatrzymajmy się na sprawach praktycznych i łatwo weryfikowalnych..

zaloguj się by móc komentować

olo @szarakomorka 25 lutego 2021 23:22
26 lutego 2021 14:59

nie rozumiem, jesli ciebie smiesza takie twierdzenia to z jakich wyliczen wyszla pompa 5kw?

zaloguj się by móc komentować

szarakomorka @olo 26 lutego 2021 14:59
26 lutego 2021 16:42

Jak dla ciebie to może być z sufitu wyszła.

Bo przecież o taką odpowiedź Ci chodziło.

Jeżeli będzisz kiedykolwiek dobierał pompę ciepła to zapewniam "szczegółowe analizy charakterystyki efektywności pompy ciepła w funkcji temperatury źródła ciepła" będzisz mógł sobie jak wcześniej pisałem wsadzić ... Nie na tym to polega. Jeżeli już dobierzesz pompę korzystając z tych charakterystyk to po podziel się tym co Ci wyjdzie.

A na poważnie. Charakterystyki te mogą być pomocne przy tworzeniu algorytmów sterowania pompą ciepła a nie samym jej doborem.

Jeżeli pewnych rzeczy nie potrafisz sobie sklasyfikować - co jest ważne ? - po co jest ? - do czego służy? - to nie zadawaj głupich pytań.

 

 

zaloguj się by móc komentować

szarakomorka @Wrotycz1 26 lutego 2021 14:49
26 lutego 2021 16:45

Zdaje mi się, że to Pan teoretyzuje.

Ja przez całe życie byłem i jestem praktykiem

Co Pan chce weryfikować z mojego komentarza?

zaloguj się by móc komentować

Andrzej-z-Gdanska @Wolfram 26 lutego 2021 12:30
26 lutego 2021 16:53

To całe OZE to jest projekt polityczny, który dodatkowo ma pokazać "zacofanym" krajom jak "dociągnć" do tych "postępowych". "Wycina się"  czy jak Pan napisał traktuje się sprawy punktowo i przy odpowiednich założeniach "wszystko gra" jak w mimo wszystko dobrym filmie Wody'ego Allena.

Zacytuję jeszcze raz fragment komentarza:

Na szczęście w sytuacji, gdy zachodzą wątpliwości dotyczące opłacalności wznoszenia budynków zeroenergetycznych, dyrektywa 2010/31/UE  przewiduje inną procedurę postępowania, która stanowi: państwa członkowskie mogą podjąć decyzję o niestosowaniu tych wymagań w konkretnych i usprawiedliwionych przypadkach, jeżeli wynik analizy kosztów i korzyści ekonomicznego cyklu życia danego budynku jest negatywny.

Czy ktoś słyszał, żeby ktoś zwracał na to uwagę? Cicho, sza!

zaloguj się by móc komentować

olo @szarakomorka 26 lutego 2021 16:42
26 lutego 2021 17:41

nie, nie o taka

napisales "Z wyliczeń wyszła mi pompa 5 kW" i o to pytalem, ale jak nie chcesz to nie musisz odpowiadac

zaloguj się by móc komentować

szarakomorka @olo 26 lutego 2021 17:41
26 lutego 2021 18:01

Tak napisałem - "Z wyliczeń wyszła mi pompa 5 kW" .

I czego nie rozumiesz?

Wyjaśniłem dalej do czego są przywołane charakterystyki?

Chcesz się bawić w trolla?

Będziesz chciał, żeby Ci dobrać pompę napisz i ustalimy.

zaloguj się by móc komentować

olo @Andrzej-z-Gdanska
26 lutego 2021 18:38

nie rozumiem z jakich wyliczen wyszlo 5kw

zaloguj się by móc komentować


olo @olo 26 lutego 2021 18:38
26 lutego 2021 23:11

ps

moze sprobuj spojrzec inaczej na moje pytanie,nie twierdze ze zle wyszlo, ale moc to tylko nazwa i mysle ze dla czytajacych rozwiniecie moze byc przydatne

zaloguj się by móc komentować

Wolfram @Andrzej-z-Gdanska 26 lutego 2021 16:53
27 lutego 2021 11:20

Ja, Panie Andrzeju nie patrzę zbyt optymistycznie na przyszłe regulacje - bo wedługo moich doświadczeń zarówno "nasi" i jak i ci drudzy są bardzo gorliwi we wdrażaniu unijnych dyrektyw - a w wielu wypadkach nadgorliwi.

Tempo zmian jest zatrważające - mój dom z 16 centymetrami ocieplenia kiedyś był "termosem", dającym sąsiadom asumpt do kwestionowania wartości mojego stanu intelektu - obecnie nawet nie łapie się na nowe normy.

Byłem kiedyś w domu znajomego Szweda. Dom ogrzewany pompą ciepła - ale też i rodzaj kominka z fajerkami do gotowania. W salonie drugi kominek.  Pytam - czy używa, tego z fajerkami. Odpowiada - tak ogólnie, to nie, ale jakby co, to nie zginiemy - z zimna - a i ugotować będzie na czym.

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @Andrzej-z-Gdanska
27 lutego 2021 13:22

Puszczam wodze mojej bogatej wyboraźni literackiej, jak zwykle zresztą, i snuję chorą teorię spiskową. Tak więc lepiej jej nie czytać. Gospodarz zaś niech ją od razu zbanuje.

Jak sama natura zjawiska wskazuje nieodnawialne źródła energii są nieprecyzyjnie nazwane. Powinno być nieodnawialne i nieobliczalne. Czyli jest ich tyle że do końca świata lub wynalezienia akceleratora np. fotonów/elektronów napędzanego nożnie-ręcznie starczy nam aż z nawiązką. Tyle że kumple Trudeau, Netanjahu i kalifa Arabii Saudyjskiej, a również i Trumpa, czyli jego teksańscy kumple, muszą zarobić tyle żeby starczyło im na kolejne partie globalnego pokera i pokazy gry w trzy kubki dla ludzików, tzn. chciałem powiedzieć, dla obywateli oświeconego świata cywilizowanego. Pomijam całkiem ich prywatne hobby, zapewne również kosztowne, typu wolne media, Parler i takie tam. Żeby ich to bogactwo nie przyprawiło o mdłości demokraci, Jingpin i baron wymyślili ekologię, efekt cieplarniany, ruch gayowski, BLM, Kingkonga contra Godzilla i całą resztę. 

Rocky powiedział na to do swoich kumpli: Super! Pójdźmy za ciosem. I zróbmy z ogódka Kuby nasze boisko. Dofinansujmy ekologię i technologie odnawialne. Wiadomo, że to w końcu dupnie. Koszty za wysokie. Ludziki się wściekną. Ale za to Kuba i jego ferajna straci na tym. Oni nam gayów a my im technologie odnawialne. A jak dupnie ich ekologia, to rządzić będziemy my, nasza ropa, węgiel i gaz, i nasze kredyty. Będziemy mieli tyle klientów, że nie trzeba będzie nam żadnej kasy. Wszystko będą nam podsuwali pod nos za byle ochłap. Do Zjednoczonych Emiratów Niemieckich będziemy sobie jeździć na panieny i zwiedzać pałace Kuby na wyspie Albionu zamienione na muzea i sale koncertowe. Bo jakoś będzie musiał się odkuć, na biletach oczywista. Nie słyszeliście? Już jego bratanica, czy kto tam, gada, że Rotszyldowie nie są wcale dumni ze swego wkładu w globalne finanse. Dla niej najważniejsza jest sztuka, nauka i muzyka. Nieźle. Co? Spełnijmy zatem jej marzenia ...

zaloguj się by móc komentować

szarakomorka @olo 26 lutego 2021 23:11
27 lutego 2021 14:02

No widzisz i twoja upierdliwość (sorry) na coś się przydała.:-)

Spojrzałem i zauważyłem błąd w swoim komentarzu: Koszt energii zużytej przed zamontowaniem paneli wynosił 3-3,2 tys.zł na rok. ( Z gapiostwa wpisałem zużycie roczne kWh).

A teraz do wyliczeń.

Nie jest możliwe tutaj podawanie Ci obliczeń strat ciepła budynku, wyliczenia zapotrzebowanie energii  min-max i okresów takich zapotrzebowań , kryteriów wyboru takiego a nie innego, bo w wielu wypadkach będzie on różny i zapewniam Cię całkiem niezależny o "charakterystyk". Te będą potrzebne jak już pisałem do doktoryzowania się, czyli do  uogólniania  (zbierania wielu warunków szczegółowych, żeby je podać szerszej publicznośći) jak i do pojedyńczych szczegółowych przypadków gdy dochodzimy do projektowania sterowania układem w konkretnym rozwiązaniu.

PS. Nie kw ale kW ( sprawdź różnicę) ;-)

No,  "i to by było na tyle".

 

 

zaloguj się by móc komentować

Andrzej-z-Gdanska @Wolfram 27 lutego 2021 11:20
27 lutego 2021 14:24

Szwedzi są w ogóle dziwni a do tego zapobiegliwi jakby miał przyjść na nich jakiś "armagedon". Przecież mają energię z "wody" a do tego z "atomu" i to po "taniości" - przynajmniej  z wody.

zaloguj się by móc komentować

Andrzej-z-Gdanska @Magazynier 27 lutego 2021 13:22
27 lutego 2021 14:31

Zgadzam się w "całej rozciągłości". :))

Co do tej teorii spiskowej co to "przepoczwarzyła się" w praktykę spiskową przyszedł mi taki pomysł, że obecnie energia z OZE (ja to czytam "ozi") jest droga i trzeba do niej dopłacać.

Następnie dopłaty zostaną zdjęte i będzie szum. W międzyczasie opłaty za gaz, ropę pójdą w górę. Kolejny krok to "przyznanie", że ten klimat okazał się ostatnio bardzo kapryśny i zdejmujemy obostrzenia z dyrektyw i wracamy do tego "smrodu" (smogu) z gazu i ropy. Wszyscy są zadowoleni, że nie ma super wymagań i zapominają, że ceny nośników energii już nie takie.

zaloguj się by móc komentować

olo @szarakomorka 27 lutego 2021 14:02
27 lutego 2021 15:41

no sorry:), pomyslalem ze bedzie lepiej jak sam to napiszesz

ja sobie tak licze, ze za 30 tys na pompe + reszte instalacji domowej+fotovoltaika+obsluga/servis to bym mial grzanie samym pradem w 2 taryfie na jakies 25/30 lat juz zaplacone, a przy dobrej inwestycji na ?

ale to nadal nie znaczy ze u ciebie zle wyszlo

ps

sprawdzilem :))

zaloguj się by móc komentować

szarakomorka @Andrzej-z-Gdanska
28 lutego 2021 00:26

Olo przecież ty nie wiesz o czym piszesz.

Jaki związek ma błędnie podane przeze mnie 5 tys.zł/rok i 5kW pompa  do do twoich wyliczeń 25/30 lat?

 

 

 

zaloguj się by móc komentować


olo @szarakomorka 28 lutego 2021 00:26
28 lutego 2021 21:56

raczej nie wiesz o czym ja pisze, bo moje liczenie nie ma zwiazku z twoja pompa i jak  napisalem " nadal nie znaczy ze u ciebie zle wyszlo"

co do mojej wiedzy to jest jeszcze gorzej niz myslisz bo nawet scian nie wycieplilem i nie planuje, ale zamierzam dolozyc pompe powietrze/powietrze jak wyskrobie 4kg zl

z gory przepraszam, ale chwilowo zarobiony jestem i raczej nic do tego watku juz nie wniose

 

 

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować