-

Andrzej-z-Gdanska

Pogrzeb Mieczysława Jałowieckiego i jego żony Zofii Jałowieckiej z domu Romockich w Gdańsku 5 grudnia 2022 r.

W kościele pw Św. Brygidy znajdują się urny ze szczątkami Mieczysława Jałowieckiego i jego żony Zofii Jałowieckiej z domu Romockich.

Z prawej strony wieniec od Prawnuka Andrzeja Jałowieckiego z napisem: Na zawsze w moim sercu i pamięci.

Andrzej Jałowiecki z krewnymi. 


Po zrobieniu zdjęcia podszedłem do Pana Andrzeja, przywitałem się i przedstawiłem się, że jestem ze stowarzyszenia "Nasz Gdańsk". Powiedziałem kilka słów na co Pan Andrzej potwierdził chęć spotkania oraz odpowiedział, że potrzebni są ambasadorowie w tej sprawie.

W trakcie homilii ks. Ludwik Kowalski, proboszcz parafii św. Brygidy, podkreślił, że życie Jałowieckiego uczy nas patriotyzmu i oddania służbie ojczyźnie.

Warta honorowa Marynarki Wojennej

Podobało mi się, że w czasie mszy świętej nie zabierały głosu świeckie osoby.

 

Członkowie stowarzyszenia "Nasz Gdańsk" (wiceprezes z lewej) przed wejściem na cmentarz Srebrzysko.

Grała orkiestra reprezentacyjna Marynarki Wojennej, a kompania honorowa Marynarki Wojennej oddała salwę.

Urny z prochami Mieczysława Jałowieckiego i jego żony Zofii Jałowieckiej przygotowane do pochówku.

Z prawej strony pomnika stoi Andrzej Jałowiecki z kapeluszem w ręce.

Z lewej strony pomnika fragment włosów prezydent Gdańska, potem od prawej do lewej:

wójt gminy Ceków Kolonia, Mariusz Chojnacki, Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, prof. Grzegorz Berendt, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. ochrony miejsc pamięci, Wojciech Labuda i poseł PiS, Kacper Płażyński.

Przemówienia rozpoczął dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, prof. Grzegorz Berendt i jako organizator podziękował za pomoc w organizacji pogrzebu przedstawicielom rządu i kancelarii premiera oraz prezydent Gdańska Aleksandrze Dulkiewicz. Powiedział, że cała uroczystość była możliwa dzięki zgodzie rodziny.

Głos zabrało też dwóch młodych ludzi: pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. ochrony miejsc pamięci, Wojciech Labuda i wicewojewoda pomorski Aleksander Jankowski. Przemawiali krótko, patriotycznie i ciekawie jak na młody wiek. Wojciech Labuda powiedział: Św. Jan Paweł II w swoim znanym chyba wszystkim i słynnym wystąpieniu na Westerplatte skierowanym do młodych, 12 czerwca 1987 roku, zwrócił się właśnie do nich słowami, że każdy w swoim życiu powinien znaleźć swoje Westerplatte

Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego powiedział, że 2,5 roku temu zadzwonił do niego telefon z dziwnym prefiksem. Był to telefon od Andrzeja Jałowieckiego z dalekiego Perth w Australii. 
Wiceminister mówił patriotycznie. Dodał, że ma na półce książki Mieczysława Jałowieckiego, m. in. "Na skraju Imperium", "Wolne miasto", ale nie wspomniał o "Requiem dla ziemiaństwa".


Następnie głos zabrał wójt gminy Ceków Kolonia, Mariusz Chojnacki, gdzie po wyjeździe z Gdańska aż do wybuchu II wojny światowej mieszkał Mieczysław Jałowiecki z żoną Zofią. Jałowiecki zarządzał majątkiem Kamień, był radnym gminy, tworzył ochotniczą straż pożarną, pracował jako nauczyciel historii, dbał o edukację miejscowych dzieci.
Doprowadził do powstania szpitala w Kaliszu, który istnieje do dzisiaj.

Kilka słów przeczytała również prezydent Gdańska Aleksandrze Dulkiewicz

Na koniec głos zabrał prawnuk Mieczysława Jałowieckiego, Andrzej Jałowiecki.

Rozpoczął czytać z kartki (słabo zna polski) fragmentem z książki "Na skraju Imperium" z pierwszego rozdziału "Niegdyś":

Nasza rodzina należała so domu Rurykowiczów, a to w Rosji znaczyło dużo.
Czuliśmy się jednak Polakami, a to w Rosji bardzo przeszkadzało. 
Moja babka, Szkotka z urodzenia, była niezwykle przywiązana do szkockiej tradycji, a mój dziadek i my wszyscy byliśmy katolikami o silnym poczuciu polskiej kultury i katolickiej filozofii.
To rozwarstwienie, jakie odziedziczyłem,  czułem przez całe moje późniejsze życie.

Nigdy osobiście nie poznałem Mieczysława Jałowieckiego, choć od najmłodszych lat słyszałem o moim niezwykłym pradziadku - mówił Andrzej Jałowiecki. W 1989 roku ja i mój ojciec dostaliśmy od jego córki w Monte Carlo kufer ze wspomnieniami Mieczysława i innymi historycznymi pamiątkami. Byłem wtedy młody i na początku nie wiedziałem, co z tym zrobić, bałem się nawet otworzyć kufer. Jako imigrant i człowiek, który mieszkał po całym świecie, nie miałem fizycznego dowodu na swoje korzenie. Gdy w końcu otworzyłem kufer i zacząłem studiować jego zawartość, wszystko się zmieniło. Każda kartka, każdy szkic, każda fotografia i dokument stały się moimi korzeniami, moją najbliższą rodziną.

Członkowie stowarzyszenia "Nasz Gdańsk" składają wieniec

Andrzej Jałowiecki

Napis na obelisku:

Mieczysław Jałowiecki

Ziemanin, Arkon, Pisarz

Zasłużony dla sprawy polskiej w Gdańsku

pomimo wszelkich przeciwności

WAŻNE PS

Proszę umieszczać w komentarzach pytania, które zostaną przekazane na planowanym spotkaniu z Andrzejem Jałowieckim w niedalekiej przyszłości. Termin spotkania podam jak będzie ustalony.

Po pogrzebie w Muzeum II Wojny Światowej miała miejsce, przygotowana przez Dział Edukacji, uroczystość nadania imienia Mieczysława Jałowieckiego Liceum Ogólnokształcącemu Mundurowemu "Spartakus" w Gdańsku mieszcącemu się przy ul. Kołobrzeskiej 75, 80-336 Gdańsk. Młodzież powitał Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr hab. Grzegorz Berendt.
Do zgromadzonej młodzieży w swoich przemówieniach zwrócili się dyrektor Muzeum II Wojny Światowej dr hab. Grzegorz Berendt, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. ochrony miejsc pamięci Wojciech Labuda; Minister, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego dr hab. Jarosław Sellin; pomorska Kurator Oświaty Małgorzata Bielang, Dyrektor Liceum "Spartakus" Małgorzata Waguca - Jączek oraz Andrzej Jałowiecki, prawnuk Mieczysława Jałowieckiego.

https://muzeum1939.pl/uroczytosc-nadania-imienia-mieczyslawa-jalowieckiego-liceum-mundurowemu-spartakus-w-gdansku/aktualnosci/5795.html

Bursztynowy Ołtarz Ojczyzny w bazylice św. Brygidy w Gdańsku – ołtarz główny bazyliki św. Brygidy w Gdańsku wykonany w dużej mierze z bursztynu. Tworzony od roku 2000 z inicjatywy ówczesnego proboszcza parafii św. Brygidy księdza Henryka Jankowskiego wg projektu autorstwa profesora Stanisława Radwańskiego. Głównym wykonawcą bursztynowych elementów jest Mariusz Drapikowski. Jest to największy obiekt wykonany z bursztynu na świecie, trzy razy większy od Bursztynowej Komnaty.
W centrum, nad tabernakulum, znajduje się obraz „Matka Boża – opiekunka ludzi pracy“ pędzla księdza Franciszka Znanieckiego z początku lat 70 XX w., będący kopią ikony Matki Boskiej Częstochowskiej. Obraz ten powstał jako reakcja na śmierć robotników w czasie wydarzeń grudniowych 1970 r. Ozdobiony jest sukienką (400 cm długości, szerokości do 90 cm, na jej wykonanie pozyskano prawie 44 kg surowca.
Na pewnej wysokości nad obiema postaciami znajduje się bursztynowy orzeł w koronie, zaś bezpośrednio poniżej sukienki umieszczono wykonaną z różnych odmian kolorystycznych bursztynu mapę konturową Polski z napisem Solidarność. Jeszcze niżej, nad tabernakulum, zamontowano wielką monstrancję wysokości 174 cm i wykonaną z 30 kg bursztynu.
Po obu bokach kompozycji centralnej zamontowano odlane z brązu figury dwóch świętych z zakonu Brygidek: Brygidy i Elżbiety Hesselblad. Są one dziełem Stanisława Radwańskiego, podobnie jak brązowe figury siedzących Jana Pawła II i kardynała Wyszyńskiego, które jednak nie są wmontowane w nastawę lecz ustawione na posadzce prezbiterium po obu bokach nastawy. W bocznych partiach nastawy umieszczono dwa bursztynowe krzyże relikwiarzowe: z jednej strony ołtarza z relikwiami Jerzego Popiełuszki, a z drugiej Jana Pawła II.
 16 XII 2017 r. odbyło się uroczyste poświęcenie ołtarza, mszę koncelebrował ówczesny nuncjusz apostolski Salvatore Pennacchio i arcybiskup Sławoj Leszek Głódź w obecności m.in. prezydenta Polski Andrzeja Dudy. Na schyłek 2021 r. szacowano, że gotowa jest połowa całej planowanej powierzchni ołtarza, a wagę bursztynu niezbędnego do ukończenia reszty określano na ok. 850 kg. Elementy bursztynowe ołtarza wykonano z odmiany bałtyckiej, a surowiec pozyskuje się z darów.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Bursztynowy_O%C5%82tarz_Ojczyzny_w_bazylice_%C5%9Bw._Brygidy_w_Gda%C5%84sku

Krótki filmik (ok. 3 minut): relacja z uroczystości pogrzebowej na cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku w Panoramie Gdańskiej TVP3:

https://gdansk.tvp.pl/64920419/szczatki-mieczyslawa-jalowieckiego-i-jego-zony-spoczely-na-cmentarzu-srebrzysko



tagi: mieczysław jałowiecki  pogrzeb  andrzej jałowiecki  zofia jałowiecka 

Andrzej-z-Gdanska
5 grudnia 2022 19:07
31     1551    15 zaloguj sie by polubić

Komentarze:


ewa-rembikowska @Andrzej-z-Gdanska
5 grudnia 2022 19:46

Świetna relacja.

Czy były ekipy z TVP,TVN, Polsat???

zaloguj się by móc komentować


Nova @Andrzej-z-Gdanska
5 grudnia 2022 19:48

Gratulavje i Dziękuję za Fotorelacje. 

zaloguj się by móc komentować

Andrzej-z-Gdanska @ewa-rembikowska 5 grudnia 2022 19:46
5 grudnia 2022 19:50

Dziękuję.

Była TVP3 z Gdańska i jeszcze dwie "większe" kamery, ale nie zauważyłem (napisów) kogo reprezentowały.

zaloguj się by móc komentować

Andrzej-z-Gdanska @Nova 5 grudnia 2022 19:48
5 grudnia 2022 19:53

Dziękuję.

Było podniośle. W kościele był ładnie śpiewający chór i na koniec La crimosa z Requiem Mozarta.

zaloguj się by móc komentować

Matka-Scypiona @Andrzej-z-Gdanska
5 grudnia 2022 20:08

Piękna fotorelacja! 

zaloguj się by móc komentować

maria-ciszewska @Andrzej-z-Gdanska
5 grudnia 2022 20:24

Dziękuję za relację.

Kilka słów przeczytała również prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz - bez szpileczki się nie obyło :-)

zaloguj się by móc komentować

Andrzej-z-Gdanska @Matka-Scypiona 5 grudnia 2022 20:08
5 grudnia 2022 20:24

Cieszę się, że się podobało.

zaloguj się by móc komentować

Andrzej-z-Gdanska @maria-ciszewska 5 grudnia 2022 20:24
5 grudnia 2022 20:29

Nie zauważyłem, żeby była w "szpileczkach". ;)

Jak ktoś czujnie zauważył, wszyscy mówili płynnie i z sensem bez kartek.

Wyjątek oczywisty to Andrzej Jałowiecki.

Przeczytała jak wypracowanie na zadany temat, chociaz trzeba przyznać, że wypracowanie, w treści, było bez zarzutu.

zaloguj się by móc komentować

Andrzej-z-Gdanska @maria-ciszewska 5 grudnia 2022 20:24
5 grudnia 2022 20:30

Nie zauważyłem, żeby była w "szpileczkach". ;)

Jak ktoś czujnie zauważył, wszyscy mówili płynnie i z sensem bez kartek.

Wyjątek oczywisty to Andrzej Jałowiecki.

Przeczytała jak wypracowanie na zadany temat, chociaz trzeba przyznać, że wypracowanie, w treści, było bez zarzutu.

zaloguj się by móc komentować

Andrzej-z-Gdanska @Andrzej-z-Gdanska
5 grudnia 2022 20:33

Nie zauważyłem, żeby była w "szpileczkach". ;)

Jak ktoś czujnie zauważył, wszyscy mówili płynnie i z sensem bez kartek.

Wyjątek oczywisty to Andrzej Jałowiecki.

Przeczytała jak wypracowanie na zadany temat, chociaz trzeba przyznać, że wypracowanie, w treści, było bez zarzutu.

zaloguj się by móc komentować

Andrzej-z-Gdanska @Andrzej-z-Gdanska
5 grudnia 2022 20:34

Nie zauważyłem, żeby była w "szpileczkach". ;)

Jak ktoś czujnie zauważył, wszyscy mówili płynnie i z sensem bez kartek.

Wyjątek oczywisty to Andrzej Jałowiecki.

Przeczytała jak wypracowanie na zadany temat, chociaz trzeba przyznać, że wypracowanie, w treści, było bez zarzutu.

zaloguj się by móc komentować

ajs @Andrzej-z-Gdanska
5 grudnia 2022 21:12

Bardzo dziękuję za relację z pogrzebu.

zaloguj się by móc komentować

Paris @Andrzej-z-Gdanska
5 grudnia 2022 21:15

Dziekuje,  Panie  Andrzejku,...

...  za  piekna  relacje  z  pogrzebu,...  zreszta  bylam  jej  pewna  i  czekalam  na  nia  dosc  niecierpliwie.  Uroczystosc  dostojna  i  godna,  a  oltarz  u  sw.  Brygidy  przepiekny.  Ciesze  sie,  ze  wlasnie  tam  odbyla  sie  ta  podniosla  uroczystosc.

zaloguj się by móc komentować

agnieszka-slodkowska @Andrzej-z-Gdanska
5 grudnia 2022 21:57

Dziękuję Panie Andrzeju za realcję.

zaloguj się by móc komentować

KOSSOBOR @Andrzej-z-Gdanska
5 grudnia 2022 23:23

Dziękuję za relację. 

Niestety, nie mogłam uczestniczyć w uroczystym pogrzebie PP Jałowieckich, czego żałuję. Ale Mieczysław Jałowiecki jest często przywoływany w naszych domowych rozmowach. Jak już pisałam, okazało się, iż jest to dalsza rodzina, przez koneksje z Wańkowiczami. 

Ongi pytałam dawnego wysokiego funka z Portu Gdańskiego, czy wie, kto dla Polski kupił Westerplatte. Naturalnie nie znał w ogóle problemu, a nazwisko Jałowiecki nic mu nie mówiło. Tak więc dzisiejsza uroczystość funeralna jest pięknym ukojeniem naszych serc. 

Niech spoczywają w pokoju.

zaloguj się by móc komentować

MarekBielany @Andrzej-z-Gdanska
5 grudnia 2022 23:30

Mamy fifę, to pozwolę sobie na statystyki.

63 subskrybentów.

1800 wyświetleń w 5 lat.

Udało się.

.

zaloguj się by móc komentować



Andrzej-z-Gdanska @Paris 5 grudnia 2022 21:15
6 grudnia 2022 07:24

Cieszę się, że się podobało. :)

zaloguj się by móc komentować

Andrzej-z-Gdanska @KOSSOBOR 5 grudnia 2022 23:23
6 grudnia 2022 07:25

Pamięć jest bardzo ważna i "amasadorowanie" jak powiedział Andrzej Jałowiecki.

zaloguj się by móc komentować

Andrzej-z-Gdanska @MarekBielany 5 grudnia 2022 23:30
6 grudnia 2022 07:26

Do czego się odnosi ta informacja?

Jeśli poniżej jest link to nie działa.

zaloguj się by móc komentować

Andrzej-z-Gdanska @MarekBielany 5 grudnia 2022 23:32
6 grudnia 2022 07:29

Bardzo fajny wywiad. Przepisałem go w treści jednej z notek o Mieczysławie Jałowieckim.

Poniżej link:

http://andrzej-z-gdanska.szkolanawigatorow.pl/mieczysaw-jaowiecki-czowiek-ktory-kupi-westerplatte-dla-polski-ciag-dalszy

 

zaloguj się by móc komentować



Andrzej-z-Gdanska @Andrzej-z-Gdanska
6 grudnia 2022 17:38

Krótki filmik (ok. 3 minut) relacji z uroczystości pogrzebowej na cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku w Panoramie Gdańskiej TVP3:

https://gdansk.tvp.pl/64920419/szczatki-mieczyslawa-jalowieckiego-i-jego-zony-spoczely-na-cmentarzu-srebrzysko

zaloguj się by móc komentować

Kuldahrus @Andrzej-z-Gdanska
6 grudnia 2022 17:42

Również dziękuję za relację.

 

zaloguj się by móc komentować

Paris @Andrzej-z-Gdanska 6 grudnia 2022 17:38
6 grudnia 2022 20:43

Bardzo  ladna  relacja...

...  wreszcie  sa  w  ojczystej  ziemi,  razem  we  dwoje,...  niech  odpoczywaja  w  pokoju  wiecznym,  amen.

Jeszcze  raz  dziekuje  bardzo,

zaloguj się by móc komentować

Andrzej-z-Gdanska @Andrzej-z-Gdanska
7 grudnia 2022 12:39

Jestem zaskoczony pozytywnie tym, że na popularnym portalu trojmiasto.pl ukazała się,  3 grudnia 2022, o godz. 09:00, notka pt. "Kupił dla Polski Westerplatte. Jego prochy spoczną w Gdańsku", która ma, do dzisiaj, najwięcej komentarzy, bo 286. Zdecydowana większość jest "w temacie" i pozytywna. Chociaż są takie kwiatki:

Wątpliwość (12)

Czemu hołubimy za patriotyzm ludzi, którzy wojnę spędzili na emigracji? Miliony ludzi zostało w kraju i walczyło z okupantem płacąc za to często najwyższa cene..oni dla mnie są większymi patriotami.

Na szęście spotkała się z należytym "odporem" i wyjaśnieniem o co chodzi. ;)

 

https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Kupil-dla-Polski-Westerplatte-Jego-prochy-spoczna-w-Gdansku-n173091.html

zaloguj się by móc komentować


zaloguj się by móc komentować