-

Andrzej-z-Gdanska

Są jednak pewne zasady i reguły, a także problem: co robić?

Ostatnio media zawładnęły transmisje z uroczystości pogrzebowych królowej brytyjskiej Elżbiety II.  Ludzie oglądali barwne przedstawienie uroczystości w „kościele” anglikańskim. Nie zawsze i nie wszędzie jest tak „kolorowo”, ale…

Są jednak pewne zasady i reguły, a także problem: co robić?

Poniższe postacie nie są nawet postaciami drugoplanowymi w tym miniserialu*.

Collateral odc 3; 39min: 30sek

Dialog:

Jane [„ksiądz proboszcz” anglikański]: Cześć Rufus [mówi do „biskupa” anglikańskiego]

.

.

.

Jane: Do rzeczy.

Rufus: Jane, wiesz o co chodzi? Dostałaś formalny list.

Jane: Podpisałam.

Rufus: Wiem. Odpowiedź jest w Twoich aktach.

Jane: Co się zmieniło?

Rufus: Już ci mówię. Dziewczyna, z którą żyjesz wpadła z narkotykami na ulicy w środku nocy. Wygląda na to, że jest u nas nielegalnie.

Jane: Dobrze prowadzę parafię.

Rufus: Potwierdzam. Po pastersku.

Jane: Wiem co robię. Pomagam ludziom. Jestem im potrzebna. Sprawy osobiste są nieważne. Są prywatne.

Rufus: Ale parafianie zwracają się do mnie. Są reguły.

Jane: Jeśli je zastosujesz pomożesz parafii?

Rufus: Nieważne. Kilka miesięcy temu obiecałaś mi, że nie będziesz się afiszowała ze swoimi sprawami. Miałaś być dyskretna. Tymczasem Lin [imigrantka z Wietnamu] jest na pierwszych stronach wszystkich gazet. To ma być dyskrecja?

Jane: Nasz kościół się rozwija. Pomagamy biednym. Robimy to co nam nakazał Chrystus. Kogo obchodzi to, że sypiam z kobietą.

Rufus: Tych, którzy to widzą. Zawarliśmy umowę.

Jane: Naprawdę?

Rufus: Przecież wiesz. W Liście Św. Pawła do Efezjan, albo gdzie indziej czytamy: Rób co chcesz, ale się nie wychylaj.

Tak rozumiem ewangelię. Żyję z mężczyzną - pewnie wiesz?

Jane: Tak.

Rufus: Jest moim partnerem.

Jane: Wiem.

Rufus: W kościele John zawsze stoi z tyłu. Możemy dzielić łoże. Kościołowi nic do tego, jeśli nie dotykamy genitaliów. Takie są reguły. Ty nazwiesz to hipokryzją. Ja wyczuleniem.

Jane: Właśnie dlatego ludzie przestają szanować instytucję. Przez ich łgarstwa i fałsz.

Rufus: A ja właśnie uważam, że dzięki i łgarstwom i fałszowi te instytucje jeszcze istnieją. Moja podwładna nie może otwarcie żyć z nielegalną imigrantką, która ćpa na ulicy. Wykluczone!

Jane: Co mam zrobić?

***

Były anglikański biskup ujawnia, dlaczego został katolikiem

Jako członek ordynariatu dla byłych anglikanów, przystąpiłem do pełnej jedności z Kościołem katolickim, zachowując jednocześnie to, co kocham w anglikanizmie: piękno liturgii, miłość do Biblii i pastoralne zaangażowanie w społeczeństwie – pisze Michael Nazir-Ali, do niedawna jeden z najważniejszych biskupów Wspólnoty Anglikańskiej w Wielkiej Brytanii. W tych dniach przyjął on wiarę katolicką i jeszcze w tym miesiącu zostanie wyświęcony na katolickiego kapłana.

Krzysztof Bronk - Watykan

W artykule dla Daily Mail wyjaśnia powody swojej decyzji. Zastrzega, że nie chodzi tu nawrócenie, lecz o przejście do innego Kościoła, ponieważ jego rodzimy Kościół anglikański nie jest już tym samym, do którego przystępował w młodości. „Istnieje jeszcze wiele pojedynczych parafii, pastorów i wiernych, którzy są oddani biblijnej wierze i wartościom, jednakże jako instytucja, Wspólnota anglikańska wydaje schodzić ze swej drogi” – pisze Nazir-Ali.

Przyznaje, że w wieku 72 lat czymś o wiele łatwiejszym byłoby pozostać w Kościele anglikańskim i dążyć do jego przemiany od wewnątrz. „Uwierzcie mi, próbowałem, ale nie udało się” – pisze były biskup. - Rady kościelne i synody są przesiąknięte aktywistami, z których każdy ma swój monotematczny, zgodny z aktualną modą program, niezależnie od tego, czy chodzi o poprawność kulturową, zmiany klimatyczne, politykę tożsamości, multikulturalizm (który w rzeczywistości zachęca społeczności do życia osobno) czy teorię krytyczną na temat rasy, religii i płci - neomarksistowską teorię stworzoną w celu wywołania konfliktu poprzez dzielenie ludzi na ofiary i złoczyńców”.

Były anglikański biskup ubolewa z powodu oddalania się jego rodzimej wspólnoty od podstawowych chrześcijańskich wartości. Podkreśla, że ludzie, którzy idą do kościoła, zwłaszcza ci, którzy robią to sporadycznie, szukają tam obecności Boga i nauczania Chrystusa, a nie jakiegoś widowiska czy seansu jogi, w którym Biblia, modlitwa i liturgia zostały odstawione na bok.

Nie rozumie on również, dlaczego tak łatwo rezygnuje się z obrony chrześcijańskich wartości. „Z historii jasno wynika, że społeczeństwa oparte na chrześcijaństwie są społeczeństwami bardziej wolnymi, w przeciwieństwie do tych opartych na ideologii świeckiej, takich jak Chiny czy ZSRR – pisze Nazir-Ali. - Wartości chrześcijańskie leżą u podstaw swobód, którymi cieszymy się w tym kraju. Powinniśmy więc przyjmować tu ludzi, którzy szanują te wartości, a jednocześnie mają swobodę posiadania własnych przekonań i wnoszenia wkładu w szersze życie społeczne”.

Przed wiekami zwierzchnicy Kościoła byli gotowi oddać życie za swą wiarę. I na całym świecie są chrześcijanie, którzy nadal to robią. Nie stając w ich obronie i nie broniąc podstawowych wartości chrześcijańskich, zdradzamy ich – podkreśla Nazir-Ali.

Przygotowujący się katolickich święceń były biskup anglikański podkreśla też, że Kościół powinien publicznie popierać małżeństwo jako związek mężczyzny i kobiety na całe życie. „Nie chodzi tu tylko o chrześcijańskie przekonania – pisze Nazir-Ali. - Wszystkie badania pokazują, że dzieci radzą sobie lepiej, gdy żyją z rodzicami będącymi w związku małżeńskim. Czasami rozwód jest nieunikniony i nikt nie zaprzecza, że samotni rodzice wykonują heroiczną pracę, ale to nie znaczy, że posiadanie żonatego ojca i zamężnej matki nie może być uznawane za ideał” – dodaje były anglikański biskup.

19 października 2021, 13:29

https://www.vaticannews.va/pl/kosciol/news/2021-10/byly-anglikanski-biskup-ujawnia-dlaczego-zostal-katolikiem.html

***

Anglikański tygodnik Church Times poinformował, że emerytowany biskup diecezji Chester Peter Foster przyjął w minionym roku katolicyzm. Decyzja ta jest kolejną informacją o przejściu anglikańskiego hierarchy na katolicyzm i choć nie jest aż tak doniosła jak konwersja byłego biskupa Rochester Michaela Nazir-Ali’ego to jednak wiele je łączy. Jedna i druga konwersja na katolicyzm jest paradoksalnie bardzo anglikańska.

Przez ponad 22 lat bp Peter Foster stał na czele diecezji Chester i czynnie wspierał wyświęcanie kobiet do kapłaństwa. To właśnie dla sufraganii diecezji Chester konsekrowano w 2014 pierwszą biskupkę w Kościele Anglii, którą była bp Libby Lane (aktualnie ordynariuszka diecezji Derby), a bp Forster pełnił nie tylko funkcję gospodarza miejsca, ale i współkonsekratora i przełożonego biskupki.

 

05/02/2022 Dariusz Bruncz

 

https://www.ekumenizm.pl/koscioly/katolickie/kolejna-anglikanska-konwersja-biskupa-na-katolicyzm/

I na koniec trochę historii, a konkretnie cytat z książki „Dzieje Polski” t. I autorstwa prof. Andrzeja Nowaka:

W 1197 r. zjeżdża do Polski kardynał Piotr z Kapui. Z całą surowością wprowadza przepisy o bezżeństwie księży, usuwa duchownych, którzy się temu sprzeciwiają. Takiej energii i surowości w dążeniu do umocnienia dyscypliny w Kościele i zarazem podniesienia jego znaczenia w świecie domagał się nowy papież, od stycznia 1198 roku, kardynał Lotar z Segni, który przybrał imię Innocentego III i w czasie swego osiemnastoletniego pontyfikatu postawił na szczycie potęgi Stolicę Apostolską i cały rzymski Kościół.

Przyjmujący święcenia kapłańskie zostali najsurowiej zobowiązani do zachowania celibatu, zaś gdyby związali się cieleśnie z kobietami, to dzieci z takich związków były odtąd uznawane za pochodzące „z nieprawego łoża”. To była poważna, coraz większa różnica, oddzielająca Kościół rzymski, księży w Polsce, od prawosławia i jego duchownych, którzy wciąż mogli się żenić i mieć dzieci. Ta zmiana bez wątpienia podnosiła autorytet łacińskiego Kościoła i jego sług: mniej będą odtąd uwikłani duchowni zachodniego obrządku w sprawy rodowe. Walkę o swoją pozycję - stróżów moralnego ładu, społecznych rozjemców i gwarantów porządku - będą mogli oprzeć na argumencie siły ducha i realnego wyrzeczenia, którego wymaga przyjęcie celibatu. Więcej czasu mogli poświęcić na obowiązki, o których przypominał papież Innocenty III i arcybiskup Henryk Kietlicz: służbę duszpasterską wśród wiernych, dbałość o to, by małżeństwa były zawierane zawsze przed ołtarzem, poprawę jakości głoszonych kazań, pracę nad oświatą własną i wiernych - od elementarnej edukacji religijnej poczynając.

_____________
*   Miniserial Collateral, (z gatunku: Thriller) produkcji Wielka Brytania/USA miał swoją premierę 12 lutego 2018 (Światowa premiera).

Treść:

Prowadząc śledztwo w sprawie morderstwa dostawcy pizzy, policjantka z Londynu odkrywa siatkę, którą tworzą dilerzy narkotyków, przemytnicy i szpiedzy.

https://www.filmweb.pl/serial/Collateral-2018-792257/vod



tagi: elżbieta ii  collateral  "biskup" anglikański  "ksiądz" kobieta 

Andrzej-z-Gdanska
5 października 2022 06:02
5     1121    6 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

gabriel-maciejewski @Andrzej-z-Gdanska
5 października 2022 06:34

A my tu o Janie Kapistranie...

zaloguj się by móc komentować


Magazynier @Andrzej-z-Gdanska
5 października 2022 10:51

Aha. Teraz wiem o co chodziło Królowi. Andrzej znowu namieszałeś. Przecież on jest świeckim papieżem, namiestnikiem tej organizacji 

Że tak powiem ... Plus 

zaloguj się by móc komentować

Andrzej-z-Gdanska @Magazynier 5 października 2022 10:51
5 października 2022 11:16

Za plus - dziękuję. :)

Poza tym ja tylko dostarczam informacje. :(

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @Andrzej-z-Gdanska 5 października 2022 11:16
5 października 2022 11:20

Czyli mieszasz. Ale przygadywała kocioł garnkowi.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować