-

Andrzej-z-Gdanska

Skoro powoli zbliżają się wybory...

Skoro powoli zbliżają się wybory, warto się zastanowić jakie zalety powinien posiadać przyszły poseł/senator, a jakich wad powinien unikać. Czym się kierować przy wyborze tego czy innego kandydata? Na co powinni zwracać uwagę kandydaci na posłów/senatorów?

Pewną przesłankę przynosi wypowiedź Apostoła Narodów, Świętego Pawła, który tak pisze w Liście do Tymoteusza, który został biskupem Efezu. Jakie wymagania powinien spełniać biskup, przełożony wspólnoty?

(1 Tm 3,1-13)
Nauka ta zasługuje na wiarę. Jeśli ktoś dąży do biskupstwa, pożąda dobrego zadania. Biskup więc powinien być nienaganny, mąż jednej żony, trzeźwy, rozsądny, przyzwoity, gościnny, sposobny do nauczania, nie przebierający miary w piciu wina, nie skłonny do bicia, ale opanowany, nie kłótliwy, nie chciwy na grosz, dobrze rządzący własnym domem, trzymający dzieci w uległości, z całą godnością. Jeśli ktoś bowiem nie umie stanąć na czele własnego domu, jakżeż będzie się troszczył o Kościół Boży? Nie może być świeżo ochrzczony, ażeby wbiwszy się w pychę, nie wpadł w diabelskie potępienie.
Kobiety również czyste, nieskłonne do oczerniania, trzeźwe, wierne we wszystkim. Diakoni niech będą mężami jednej żony, rządzący dobrze dziećmi i własnymi domami. Ci bowiem, skoro dobrze spełnili czynności diakońskie, zdobywają sobie zaszczytny stopień i ufną śmiałość w wierze, która jest w Chrystusie Jezusie.



tagi: wybory  św.paweł 

Andrzej-z-Gdanska
19 września 2023 07:01
10     928    2 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

gabriel-maciejewski @Andrzej-z-Gdanska
19 września 2023 07:07

To jest najlepsze

Nie może być świeżo ochrzczony, ażeby wbiwszy się w pychę, nie wpadł w diabelskie potępienie.

zaloguj się by móc komentować

Andrzej-z-Gdanska @Andrzej-z-Gdanska
19 września 2023 07:10

;)

Wszystkie wydaje się proste od prawie 2000 lat, a jednak życie idzie swoją drogą.

zaloguj się by móc komentować

BTWSelena @Andrzej-z-Gdanska 19 września 2023 07:10
19 września 2023 07:41

I jak tutaj nie uśmiechnąć się przy porannej kawie,czytając taki tekst...Mimo upływu wieków-dalej aktualny,a Świętemu Pawłowowi w tamtych czasach obce było słowo "psychiatria".Hmn...bo koniecznością jest ,aby potencjalny kandydat na posła/senatora -koniecznie został przebadany przez ten dział lekarski,w naszych czasach.No i reszta przesłanek Świętego Pawła jak najbardziej.Dzięki Andrzeju za ten tekst...

zaloguj się by móc komentować

Andrzej-z-Gdanska @BTWSelena 19 września 2023 07:41
19 września 2023 07:47

No właśnie:

I jak tutaj nie uśmiechnąć się ...

Też wywołało to mój uśmiech, a potem chęć podzielenia się tą "wiadomością" czy poradą, chociaż może nie całkiem wypada się śmiać czytając Pismo Święte. Zakazu jednak nie ma. ;)

 

zaloguj się by móc komentować

BTWSelena @Andrzej-z-Gdanska 19 września 2023 07:47
19 września 2023 07:56

No cóż...nie wypada,jednak zawsze uśmiechałam  się,gdy w czasach gdzie uczyłam małą córeczkę pacierza,stale mnie poprawiała ,że powinno brzmieć " Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą. Błogosławionaś Ty między niewiastami " : - między kobietami. Trwała ta dyskusja dosyć długo...u dziecka.

zaloguj się by móc komentować

Andrzej-z-Gdanska @BTWSelena 19 września 2023 07:56
19 września 2023 08:42

Dzieci potrafią być czasami bardziej "serio" niż dorośli i to wywołuje uśmiech tychże dorosłych całkiem uzasadniony. ;)

zaloguj się by móc komentować

atelin @BTWSelena 19 września 2023 07:56
19 września 2023 10:03

Niewiasta to nie kobieta. Wiedźma pochodzi od wiedzieć, a niewiasta od nie wiedzieć.

zaloguj się by móc komentować

Andrzej-z-Gdanska @atelin 19 września 2023 10:03
19 września 2023 10:17

Trochę się zastanawiałem i ....postanowiłem, że się "wetnę". ;)

Niekiedy próbuje się wyprowadzać etymologię słowa NIEWIASTA, wywodząc je od połączenia NIE WIEDZIEĆ i tłumacząc znaczenie pierwotne ‘ta, która nic nie wie’ (w przeciwieństwie do Boga, który wie wszystko, i mężczyzny, który wie wszystko, co powinien wiedzieć ;)). Takie wywody należy jednak traktować jako żart. Rzeczownik NIEWIASTA, dawniej mający postać NIEWIESTA, w prasłowiańszczyźnie *nevěsta, rzeczywiście pochodzi od czasownika *nevěsti ‘nie wiedzieć, nie znać’, ale to nie oznacza, że NIEWIASTA była tą, która czegoś nie wiedziała. Prasłowiańskie *nevěsta oznaczało pierwotnie ‘ta, o której nikt nie wie; ta, której nikt nie zna’ – mianem tym określano najpierw młodą kobietę, która wkraczała do rodziny: narzeczoną, oblubienicę, pannę młodą, synową, bratową. Była to bowiem osoba spoza rodziny, czyli osoba nieznana – ta, o której jeszcze się nic nie wie lub wie niewiele, ta, którą się dobrze pozna dopiero, gdy stanie się swoja, gdy stanie się członkiem rodziny. Ponieważ było to słowo o bardzo pozytywnych konotacjach (zwykle przychylnie traktujemy młode, ładne kobiety, które będą należeć do naszej rodziny), z czasem rozszerzyło znaczenie, zachowując jednak również to wcześniejsze ‘przyszła synowa; synowa; bratowa’, ale tylko w gwarach.

https://nck.pl/en/projekty-kulturalne/projekty/ojczysty-dodaj-do-ulubionych/ciekawostki-jezykowe/niewiasta

zaloguj się by móc komentować

BTWSelena @Andrzej-z-Gdanska 19 września 2023 10:17
19 września 2023 12:21

Dzięki w imieniu kobiet-niewiast i za linka.@Atelin pewnie nic złego nie miał na myśli,ale co niektórzy szowiniści twierdzą: "kobiety są takie same jak my,tylko przyjemniejsze w dotyku"

zaloguj się by móc komentować


zaloguj się by móc komentować